Projekt Pospolu pomáhá studentům odborných škol získat potřebnou praxi

V budoucnu by mohly mít desítky studentů jasno o svém zaměstnání už při nástupu do školy. Pomoci má projekt Pospolu, do kterého se mohou zapojit Střední odborné školy a firmy. O teorii se postará škola, o praxi a potřebnou kvalifikaci pak podnik, který si tím sám vychovává a vybírá budoucí pracovníky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce se dřevem

Práce se dřevem | Foto: Jiří Hošek

Přesně takovou cestou jdou domažlické učiliště a výrobce plastových obalů na medikamenty Gerresheimer Horšovský Týn.

„My jsme vycházeli ze zkušeností naší sesterské firmy v Německu, která už několik let spolupracuje s německými odbornými učilišti,“ popisuje spolupráci jednatel firmy Jindřich Špilar.

Škola přizpůsobila osnovy potřebám továrny. Ta si bere učně přímo do výroby, vyplácí jim stipendia a některým garantuje budoucí zaměstnání, pochvaluje si ředitelka školy Zdeňka Buršíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Pospolu informovala redaktorka Klára Bílá

„Tato firma shání kvalifikované lidi pro seřizován lisů, nastřikování plastů. Proto když jsme v roce 2009 vytvořili školní vzdělávací programy, tak jsme vhodným způsobem do oboru strojní mechanik zapracovali právě učivo, které se týká tváření a zpracování plastů,“ vysvětluje.

Přestože nezaměstnanost v červnu 2013 dosáhla 7,3 procenta, v České republice je stále nedostatek technicky zaměřených odborníků. Může za to velký zájem o humanitní obory. Podniky mají o techniky nouzi, zatímco absolventi humanitních škol často končí na úřadech práce.

„Ta spolupráce ve firmách a je i na úrovni s dělníky. Dělníci často mají znalosti a dovednosti, které nemá ani vysokoškolák,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček a dodává:

„Takže my potřebujeme odborníky i jakoby floor, to není žádná hanba být dělníkem. Naopak nástrojař dnes vydělává třeba podstatně víc než nějaký administrativní pracovník.“

Národní ústav pro vzdělávání v srpnu vybere ze všech přihlášených 25 škol a firem, mezi ně rozdělí 53 milionů korun. Peníze jsou určeny hlavně pro studenty na bezpečnostní pomůcky a cestovné do firem, ale i na čas zaměstnanců, kteří se budou o praktikanty starat, říká Jitka Pohanková z ústavu.

Klára Bílá, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme