Projekt 'rodičovských smluv' s žáky se prý osvědčil

Ministr Josef Dobeš hodnotí pilotní projekt takzvaných 'rodičovských smluv', který se testuje několik měsíců na zhruba 30 školách. Podle ministerstva školství měly smlouvy přispět k větší kázni ve třídách základních škol a zlepšit jejich komunikaci s rodiči. Dosavadní ohlasy potvrzují, že se projekt vcelku osvědčil. Celoplošně by jej ministerstvo chtělo zavést příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš | Foto: ČTK

Zkusmo projekt zavedli i na základní škole ve středočeských Velvarech. V jeho rámci uzavřela škola do dnešního dne 8 smluv, devátou se uzavřít nepodařilo. Podle ředitele školy Petra Doška proto, že rodiče odmítli cokoli podepisovat.

Smlouva má stanovit, jak řešit komplikace s problémovými dětmi. „ Jde o jakési ujednání, kde si jak škola, tak rodiče ozřejmí, co tedy v daném případě dělat pro to, abychom udělali to nejlepší pro dítě. Smlouvy jsou uzavírané v případě problémového dítěte. Nejsou uzavírány v případě, kdy to není potřeba, kdy žák chodí normálně do školy a nemá žádné problémy,“ řekl v Ozvěnách dne Došek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl ředitel základní školy ve středočeských Velvarech Petr Došek

Podle něj smlouvy mají svůj smysl. Otázkou je ale prý legislativa v případě, že jedna nebo druhá strana nebude plnit daná ujednání. „Ministerstvo nám poskytlo jakýsi manuál, kde se odkazuje na Orgán sociálně právní ochrany dětí, na další organizace, se kterými školy spolupracují, ale zatím je to všechno velice syrové a nemohu říct, že v případě nutnosti a intervence této organizace mimo školství nám bude pomoženo,“ dodal Došek.

Tomáš Feřtek z obecně prospěšné společnosti EDUin, která se zaměřuje na koncepci vzdělávání, s Doškem souhlasí. Zatím se ale projekt podle něj zkouší na málo školách a smluv bylo zatím uzavřeno pouze 44, což prý není směrodatné. Projekt ale chválí za to, že učitelé domlouvají s žáky a případně s rodiči společná pravidla chování.

„Kdyby projekt vedl jenom k tomu, že na školách bude zvykem se s rodiči domlouvat, tak ho považuji za prospěšný,“ uvedl v Ozvěnách dne Feřtek. Myslí si ale, že uzavírat smlouvy s problémovými dětmi může být problém, protože někteří rodiče o smlouvy nebudou mít zájem a není možnost, jak je k tomu přinutit.

Rodičovské smlouvy se školami už fungují například v Británii.

Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme