Projekt sociálních karet by měl odstartovat v dubnu

Antimonopolní úřad dovolil ministerstvu práce pokračovat v přípravě sociálních karet, na které má stát vyplácet všechny dávky, příspěvky a podpory. Posuzoval to na žádost opoziční ČSSD. Karty a peníze na karty měli příjemci dávek dostávat už od ledna, posuzování tendru na provozovatele systému vydávání ale odsunulo. Pomoc od státu tak budou potřební ještě pár měsíců získávat stejně jako dosud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

„Podle našich předpokladů a tak, jak probíhají práce na přípravě smlouvy, předpokládáme, že se sociální karty začnou vydávat od druhého čtvrtletí příštího roku,“ uvádí první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokračování projektu sociálních karet mluvil na Rádiu Česko 1. náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška

„Kontinuálně pracujeme na realizaci sociální reformy, jak nám ukládá legislativa. Jednáme také s vítězem naší soutěže Českou spořitelnou o smlouvě. Chceme ji uzavřít do konce tohoto roku,“ pokračuje Šiška.

Do soutěže se kromě České spořitelny přihlásila Komerční banka a ČSOB v partnerství s Českou poštou. KB byla z tendru vyřazena, protože mimo jiné nesplnila počet bankomatů, které umožňují bezhotovostní převod. Nad ČSOB vyhrála Česká spořitelna hlavně díky počtu a rozmístění bankomatů.

„Karta sociálního systému je určena pro takzvané nepojistné dávky. Tedy dávky, které jsou vypláceny v rámci sociálního systému České republiky. Majoritními klienty těchto dávek nejsou senioři. Dnešní senioři jsou také z velké části klienty sporožira, které u nás funguje od roku 1954. Bude ale samozřejmě probíhat edukace těch, kteří nepoužívají tyto elektronické nástroje,“ vyvrací Šiška obavy z takzvané kartové negramotnosti, která se týká především starších lidí.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme