Projektant Bártík manipulaci při opravě buštěhradského zámku nepotvrdil

Ani projektant Richard Bártík nepotvrdil, že by byly zakázky ve středních Čechách zmanipulované. Vypovídal dnes u Krajského soudu v Praze v případu údajné korupce kolem bývalého hejtmana Davida Ratha a dalších deseti obžalovaných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buštěhrad - zámek | Foto: Adriana Krobová

Bártík mluvil výhradně o rekonstrukci buštěhradského zámku. Jeho firma zpracovávala projekt rekonstrukce interiérů.

Bártík uvedl, že o zakázce tenkrát jednal s tehdejším hejtmanem Davidem Rathem, s nímž se údajně jednou setkal a krátce s ním na toto téma hovořil.

Dále věc řešil i s dnes bývalou ředitelkou kladenské nemocnice a další obžalovanou Kateřinou Pancovou. Podrobně s ní prý po telefonu probíral cenu rekonstrukce. Přepis odposlechu tohoto telefonického rozhovoru pak podrobně v jednací síni četl soudce Robert Pacovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výpověď svědka Richarda Bártíka sledovala u soudu Jana Čermáková

Rathův advokát Roman Jelínek neúspěšně žádal, aby se pouštěl rovnou záznam telefonátu. „Od počátku říkáme, že přepisy nejsou důkazem. Přepisy, které jsou založeny, jsou zmanipulované,“ tvrdí Jelínek.

Rathovi advokáti si proto na přepisy nechali vypracovat znalecký posudek

Bártík zdůraznil, že mu v souvislosti s opravou zámku v Buštěhradu nikdo nedával pokyn k účelovému navyšování rozpočtu. Také odmítl, že by ho Pancová úkolovala. „Já jsem to nevnímal, že by mi někdo udílel nějaké pokyny. Pro mě to byla přátelská schůzka,“ uvedl.

Podle státního zástupce Petra Jiráta ale neříká Bártík o rozhovorech s Pancovou úplnou pravdu. „Podle mého názoru ho doktorka Pancová úkolovala, co má dělat, ač oficiálně by o buštěhradském zámku neměla nic vědět, protože neměla nic společného se středočeským krajem.“ Žalobce proto zváží, jestli nešlo ze strany Bártíka o křivou výpověď.

Technika zhatila promítání prohlídky u Pancové

U soudu se dnes měl pouštět půlhodinový videozáznam z domovní prohlídky ve vile Kateřiny Pancové, kde žila s dalším obžalovaným - svým exnáměstkem a bývalým poslancem Petrem Kottem. Z technických důvodů se to ale nakonec nepodařilo. Líčení bude pokračovat 1. října.

Před soudem zatím vypovídalo 12 svědků, dalších 60 předvolaných ještě na výslech čeká. Zítra měl vypovídat architekt Vladislav Procházka, který původně rekonstrukci zámku připravoval, než od projektu odstoupil.

Soudce Pacovský upozornil, že neschopenky nebude soud brát automaticky jako omluvu. A pokud se některý ze svědků nedostaví bez omluvy, hrozí mu pokuta nebo předvedení policií.

I přesto, že je proces v časovém skluzu, příští týden se jednání konat nebude. Vrchní soud bude totiž rozhodovat o tom, zda pustí Kateřinu Pancovou z vazby. Krajský soud to schválil, proti je ale státní zástupce Petr Jirát. Zatím proto Pancová ve vazbě zůstává.

Nikdo si netroufá odhadnout, kdy rozhodnutí o jejím případném propuštění padne. Odhady mluví o týdnu až deseti dnech. I z tohoto důvodu se proces protáhne a nejspíš neskončí v původním termínu, tedy do konce října.

Jana Čermáková, Simona Bartošová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme