Fiala v projevu vyzval k rozumnému hospodaření, stát má jít příkladem. ,Dobrý volební spot,‘ zní z opozice
Zvolená hranice zastropování cen elektřiny a plynu podle premiéra Petra Fialy (ODS) dává každému občanovi České republiky jistotu, že zvládne tuto zimu i celou topnou sezónu. Uvedl to ve svém mimořádném neděním projevu. Zastropování cen energií je spolu s programem Deštník proti drahotě podle předsedy vlády hlavním opatřením, jak zvládnout současnou krizi. Načasování i obsah projevu se stalo terčem kritiky opozice.
„Pomalu nastává podzim, venkovní teploty se snižují, a spolu s blížící se topnou sezónou mnozí z vás mohou podlehnout pochybnostem, zda nastávající zimu zvládnou. Rád bych proto dnes (v neděli - pozn. red.) osobně tyto obavy zmírnil a zároveň se na vás obrátil i s jednou důležitou prosbou,“ zahájil Fiala svůj mimořádný projev.
Předseda vlády shrnul dvě opatření, kterými chce vláda bojovat proti drahotě. Prvním z nich je zastropování cen energií, které v pátek schválila sněmovna v mimořádném režimu.
,Hranice zastropování cen energií dává každému jistotu, že zvládne zimu.‘ Přečtěte si projev premiéra
Číst článek
Rozhodnutí zastropovat ceny podle Fialy nebylo jednoduché, protože stát musí rozdíl v cenách doplatit distributorům energií ze státního rozpočtu. Jde řádově o více než 100 miliard korun.
„Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi. Zadlužování státu je totiž jednou z příčin inflace, tedy drahoty, které rovněž nyní čelíme. Proto chceme, aby se zastropování cen energií zaplatilo ze zvýšené dividendy plynoucí z podílu ve státem vlastněných společnostech včetně společnosti ČEZ a také z mimořádných zisků, které mají některé firmy profitující ze současné energetické krize a z drahoty,“ popsal Fiala plánované kroky.
Druhým opatřením je program Deštník proti drahotě, který vláda začala propagovat pomocí informační kampaně tento týden. Podle Fialy jde o cílenou pomoc pro ty, kteří se vlivem cen energií nebo inflace a rostoucích životních nákladů dostanou do složité ekonomické situace.
„Prosím vás, využijte této informační kampaně a podívejte se, zdali se zrovna vás nemůže tato pomoc týkat. Jsme v mimořádné situaci a ostych není na místě,“ dodal Fiala.
Ruská manipulace s cenami
Podle Fialy uvedená opatření dávají občanům Česka jistotu, že topnou sezónu i zimu přečkají. Přesto ovšem neřeší hlavní příčinu energetické krize, kterou podle premiéra způsobila válka na Ukrajině.
„Zatímco na Ukrajině útočí Rusko zbraněmi, proti zbytku Evropy používá manipulaci s cenami energií. Jeho cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě,“ řekl Fiala.
Týden v energetice: Šest korun za kilowatthodinu pro domácnosti i nemocnice. Vláda pomůže i firmám
Číst článek
Cílem vlády je podle Fialy učinit z Česka energeticky suverénní stát, čehož ovšem nelze dosáhnout rychle. Změna české ekonomiky podle jeho slov trvá roky, ale vláda na ní usilovně pracuje od letošního jara, například výstavbou ropovodů a nových zdrojů energií nebo dostavbou Dukovan.
V závěru projevu zdůraznil Fiala i nutnost zapojení každého občana. To, že stát disponuje rezervami plynu a zastropovanými cenami totiž podle premiéra neznamená, že je na čase polevit.
„Vláda, státní organizace, firmy, ale i domácnosti by se měly právě v následujících týdnech a měsících o to více zamýšlet nad tím, zdali s energiemi hospodaří správně, kde mohou ušetřit nebo alespoň, jak s nimi neplýtvat,“ dodal Fiala.
Rozumné hospodaření s energiemi má ušetřit nejen soukromé finance, ale také celý státní rozpočet. Fiala v závěru projevu slíbil, že ve spoření půjde stát a jeho instituce občanům příkladem.
Kritika opozice
Načasování i obsah projevu se stalo terčem kritiky opozice. „Pět dní před volbami by to spravila obyčejná tisková konference,“ napsal na svůj facebook předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Babiš kritizoval také připravenost vládní koalice na současné zdražování. „Není pravda, že nárůst cen šokoval Evropu až na konci srpna. Většina členských zemí to naopak věděla dávno a byla na to připravená. Jen vláda Petra Fialy neudělala nic, spoléhala na společné evropské řešení a teprve před pár dny, když pochopila, že si bude muset poradit sama, narychlo ušila to národní. A podle toho to také dopadlo. Vaše pomoc pro domácnosti je nedostatečná, pro firmy chaotická a netransparentní, pane premiére,“ dodává Babiš.
Načasování projevu komentoval také Karel Havlíček (ANO). „Jednoznačně to mohlo počkat po volbách. Tato vláda má úžasný dar chodit všude pozdě. Kdyby ten projev byl před 14 dny, kdy kulminovaly ceny energií, tak bych tomu rozuměl. Čtyři dny před volbami je to dobrý volební spot,“ řekl v návaznosti na projev Havlíček na ČT 24.
Snaha ANO a SPD debatovat o sociálních dopadech krize ve sněmovně neuspěla
Číst článek
Havlíček kritizoval také to, že předseda vlády hovořil jen o věcech, které byly již před projevem známé. Obdobně se na twitteru vyjádřil i další poslanec hnutí ANO Radek Vondráček. „Zkuste si představit, že byste z nějakého důvodu dnes projev Petra Fialy zmeškali. O kterou zásadní novou informaci byste přišli?“ napsal na sociální síť.
Projev kritizoval také předseda druhého opozičního hnutí SPD. „Dnešní projev premiéra Petra Fialy byl falešnou předvolební reklamou na bídu a výsměchem občanům naší země. Nekompetentní Fialova vláda zastropovala cenu elektřiny 4x výše než mají na Slovensku a u plynu násobně výše než kdybychom měli přímý kontrakt s producentem, který vláda na rozdíl od našich okolních zemí z ideologických důvodů odmítá, takže je situace pro mnoho občanů a firem nadále likvidační a neúnosná. A ještě se premiér Fiala v projevu chlubí tím, že zvýší množství občanů závislých na sociálních dávkách. Byl to hloupý a zbytečný projev a vláda by měla podat demisi,“ napsal Tomio Okamura (SPD) na svůj facebook.