Nikdy v historii jsme neměli v zásobnících v tuto dobu tolik plynu, řekl premiér Fiala v mimořádném projevu

Prioritou vlády je podle premiéra Petra Fialy (ODS) zbavit Česko závislosti na ruském plynu a ropě. Uvedl to ve svém středečním projevu. Zároveň představil kroky, které hodlá jeho kabinet ve snaze zmiňovaného cíle dosáhnout.

Praha (Aktualizováno: 20:43 22. 6. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko podle Fialy vede dvě války. První je vojenská a týká se Ukrajiny. Druhá je morálně ekonomická válka, jejímž cílem mají být země západního světa.

‚Nenecháme vás padnout.‘ Přečtěte si celý projev premiéra Petra Fialy

Číst článek

„Rusko nás chce učinit slabými, a tedy vydíratelnými,“ prohlásil premiér a dodal, že je zde reálná hrozba, že v následujících týdnech nebo měsících „otočí kohoutkem a vypne plyn a ropu, aby nám způsobilo co největší problémy“. Je proto podle něj nezbytné, aby se Česko své závislosti na ruských nerostných surovinách co nejdříve zbavilo.

Mezi kroky, které mají pomoci Česku k energetické nezávislosti na ruské ropě a plynu, podle Fialy patří navýšení kapacit plynovodů a ropovodů ze zemí Evropské unie, získání dalších kapacit v terminálech pro LNG a podpora výstavby bezemisních zdrojů energie.

Tuzemské zásobníky plynu jsou podle premiéra plné zhruba ze dvou třetin. „Nikdy v historii jsme v tuto dobu neměli v zásobnících tolik plynu,“ řekl Fiala a dodal, že jejich plnění nadále pokračuje. Pokud by tak v zimě došlo na krizový scénář, bude Česko schopné dostatečně a dlouhodobě zabezpečit dodávky do všech domácností.

Pilířem české energetické soběstačnosti stále má být jaderná energie. Vláda ale zároveň plánuje „masivně podpořit výstavbu fotovoltaických elektráren a využívání termálních čerpadel“.

Součástí strategie má být podle Fialy také zásadní zvýšení objemu produkce domácího bioplynu a podpora investic do energetických inovací a úspor.

Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje

Číst článek

„Bude to stát spoustu úsilí a peněz, ale je to cesta, která se nakonec bohatě vyplatí,“ řekl předseda vlády. Výsledky plánovaných kroků podle něj lidé pocítí za minimálně dva až pět let, které budou doprovázet vysoké ceny energií.

Vláda rovněž plánuje získat v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť českých klíčových elektráren a zajistit tak vlastní výrobu elektřiny.

Mezi kroky, které již Fialův kabinet podnikl, patří vyhrazení 66 miliard korun na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu a zrušení poplatku za obnovitelné zdroje.

Přečtěte si kompletní přepis mimořádního projevu českého premiéra Petra Fialy.

Tomáš Vojkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme