Proměna arabských zemí bude trvat řadu let, zaznělo na Foru 2000

Proměna arabských zemí na severu Afriky a na Blízkém východě bude trvat mnoho let. Revoluce takzvaného Arabského jara, které se odehrály před třemi lety, ještě neznamenají vítězství demokracie a rychlou změnu ve společnostech v arabských zemích. Na to upozornili účastníci konference Forum 2000, kterou tento týden hostí pražský palác Žofín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí Libyjci věří v lepší budoucnost

Mladí Libyjci věří v lepší budoucnost | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Hybnou silou, která by dnes mohla posouvat společenské změny v arabských zemích dopředu, je ekonomika. Bez ní se podle účastníků diskuse o dopadech Arabského jara nedají společenské změny provádět a obyvatelé arabských zemí je ani nebudou přijímat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proměna arabských zemí bude trvat řadu let, zaznělo na Fóru 2000. Konferenci sleduje Pavel Novák

Například Jusef Amrani, náměstek ministra zahraničí Maroka, poukázal na to, že politické reformy a demokratické svobody se neobejdou bez fungující ekonomiky. Lidé se totiž vždy budou hlavně ptát, kolik pracovních míst pro ně vzniklo. Při provádění společenských změn je tedy potřeba pamatovat na potřeby mladé generace a také žen, které se v Maroku hlásí o svá práva.

Podle dalšího účastníka diskuse, spisovatele a politického analytika z Egypta Tareka Osmana, je pro pokračování společenských proměn velmi důležité, aby mladí Arabové měli práci. Aby to bylo stabilní zaměstnání, ne jen sezonní v turistickém průmyslu.

„Byli byste překvapení, kolik mladých Arabů se učí anglicky a chodí na hodiny obsluhy počítačů. Věřte mi, to množství je opravdu velké. A zároveň v arabských zemích zajímavým způsobem roste podnikatelská aktivita tamních obyvatel. To je myslím velmi pozitivní trend,“ řekl Tarek Osman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mottem letošního ročníku konference Fórum 2000 v Praze bylo "Nespokojená demokracie". Konferenci sleduje Pavel Novák

Vývoj v arabských zemích bude částečně podobný tomu u nás před 25 lety. V arabských zemích je ale větší chaos. Na rozdíl od východní Evropy tam ve volbách často nezvítězili ti, kdo byli nositeli revolučního hnutí.

Egyptský analytik Tarek Osman na Foru 2000 upozornil, že společenské změny budou trvat léta. Podle něj nemusí být nové režimy v arabských zemích přímo liberální demokracie západního střihu. Ale bude to zřízení, se kterým budou lidé souhlasit a ve kterém masa mladých lidí bude mít práci. Pak se může podařit vybudovat v arabských zemích alespoň společnost podobnou těm v Latinské Americe.

Jestli ale změny nepřinesou větší zaměstnanost, můžeme podle Osmana čekat rostoucí chaos, který se nemusí obejít bez krveprolití.

Jednu z největším autorit arabského světa představuje káhirská mešita a univerzita al-Azhar | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-NoDerivs 2.0 Generic John Kannenberg

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme