Mezinárodní soutěž určí novou podobu nádraží Florenc. Proměna odstartuje do několika let

Autobusové nádraží Florenc a jeho okolí se má do několika let výrazně proměnit. Hlavní město vyhlásilo mezinárodní urbanistickou soutěž o novou podobu této části Prahy, vítěze má odborná porota vybrat ještě letos do konce listopadu. Zadání už schválila rada města, urbanisté se můžou hlásit do 26. dubna. I kvůli rozmanitosti oblasti bude soutěž formou workshopů a konzultací s odbornou porotou a vedením Prahy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proměna autobusového nádraží Florenc čeká Prahu do několika let | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pražské centrální autobusové nádraží Florenc patřilo před érou koronaviru k nejrušnějším místům v metropoli. Je napojené na dvě linky metra i tramvajovou dopravu a končí tam kromě dálkových spojů také několik městských autobusů. I proto chce město oblast zatraktivnit a dál rozvíjet, uvedl pro Radiožurnál ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o proměně autobusového nádraží Florenc

Nedaleko terminálu je vlakové Masarykovo nádraží. „I to čekají změny a z Florence by mělo být lépe přístupné,“ dodává Boháč.

Autobusové nádraží na pražské Florenci slaví 70 let. Celkem jím prošlo na 750 milionů cestujících

Číst článek

„Díky úpravám mají v lokalitě vzniknout i místa pro novou bytovou zástavbu nebo kanceláře,“ popisuje organizátor soutěže Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan.

Okolí autobusového nádraží dřív sloužilo hlavně průmyslu a dopravě. Lokalitou už v dnešních dnech vede daleko méně tratí, role železnice bude ale i při úpravách území podle Boháče důležitá.

Proměna nádraží

Urbanisté budou muset podle zadání řešit samotný terminál a k němu přilehlé pozemky, tedy třeba odstavnou plochu autobusů nebo nevyužívané prostory mezi autobusovým nádražím a magistrálou.

Soutěž o novou podobu autobusového nádraží Florenc skončí letos v listopadu, pak bude muset město rozhodnout o změnách územního plánu. Stavět by se tak mohlo začít do pěti let.

Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme