Místo trati park a promenáda. Praha představila nové spojení mezi Vršovicemi a Strašnicemi

Do roku 2024 by měly pražské Vršovice a Strašnice spojit promenáda a liniový park pro chodce, běžce, bruslaře a cyklisty. Vzniknou na trase zrušeného koridoru benešovské trati a dlouhé budou čtyři kilometry. Místo bude sloužit k rekreaci, sportu i jako nová spojnice pro mezi dvěma pražskými čtvrtěmi. Proto bude nutné postavit i tři nové mosty. Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek zveřejnil pražský magistrát.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový park a promenáda budou tvořit dva pásy. Jeden bude široký čtyři metry a bude rozdělen na dva pruhy pro cestování na kole nebo kolečkových bruslích v obou směrech. Druhý pás bude o něco užší a bude určený pro chodce. Oba pásy by měl rozdělovat metr široký pás zeleně, tartanu nebo kolejí.

Začala výstavba projektu Smíchov City. Nová čtvrť pro 12 tisíc lidí by měla být hotová v roce 2032

Číst článek

Pro nový park totiž bude důležitý odkaz na předchozí využití místa. „Z každého období železniční historie něco zachováme pro další generace. Po cestě budou k vidění původní části kolejiště, osvětlovacích věží, pražců a návěstidel. Podél promenády zůstane historický kamenný podchod z 19. století, nýtovaný most z roku 1918 nebo lávka nadchodu u zastávky Praha - Strašnice z třicátých let 20. století i část nástupiště z druhé poloviny 20. století,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Součástí liniového parku bude řada míst pro trávení volného času. Projekt také počítá s výsadbou nových stromů.

Studie nyní bude sloužit jako koncept dokumentace pro územní rozhodnutí. „Plán je v příštím roce získat územní rozhodnutí, v roce 2022 stavební povolení, vysoutěžit zhotovitele a zahájit stavbu. Nejpozději v roce 2024 by měli Pražané moci začít využívat zelenou bezmotorovou páteř území Prahy 10,“ představil postup Scheinherr.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme