Na Pražský hrad někdo promítal světelný nápis. Policisté nasadili i vrtulník

Na Pražský hrad někdo v noci na pátek promítal nápis související s monarchií. Serveru iROZHLAS.cz to v pátek sdělil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Policisté na místo poslali i vrtulník a snažili se objevit zdroj promítání. Případem se nadále zabývají. K promítání se přihlásil Český královský institut.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad, sídlo prezidenta republiky (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pražští policisté přijali okolo třetí hodiny ranní oznámení o promítání nápisu na Rožmberský palác na Pražském hradě. Byla povolána i Letecká služba Policie České republiky a piloti se snažili nalézt, z jakého místa promítání probíhalo,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Richard Hrdina.

O jaký nápis šlo, upřesnilo Policejní prezidium. „Ten nápis byl Monarchie,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. K nápisu se přihlásil Český královský institut, podle kterého bylo znění nápisu: Monarchie, ne anarchie. Institut přiznává, že se chtěl akcí pouze zviditelnit. „Jsme případně připraveni nést následky, ale nejsme si vědomi toho, že bychom provedli něco nezákonného, jelikož osvícení proběhlo mimo ochranné pásmo Hradu,“ vysvětluje Zdeněk Prázdný, ředitel Českého královského institutu.

Aktivisté v noci promítali na Pražský hrad nápis ‚velezrada‘. Podle policie může jít o přestupek

Číst článek

Policisté na místo v noci poslali i policejní vrtulník, který létal v okolí Pražského hradu. Podle Moravčíka to mělo své důvody. „Byly tam nějaké okolnosti, které vyhodnotil velitel zásahu, na základě kterých jsme dostali pokyn tam poslat vrtulník. Je to nejrychlejší cesta. Ze vzduchu je především nejlépe vidět, odkud ten paprsek nebo světelný signál jde. Ze země to jde zjistit těžko,“ vysvětlil mluvčí Policejního prezidia.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se k incidentu vyjádřil neurčitě. „Pokud opravdu šlo o nápis Monarchie, má velmi úzký vztah k tomuto paláci. Ústav šlechtičen totiž založila císařovna Marie Terezie,“ napsal v SMS.

Je to už poněkolikáté, co se na Pražském hradě, sídle prezidenta republiky, objevil velký světelný nápis. Naposledy k tomu došlo v dubnu, kdy na zdi Rožmberského paláce bylo vidět slovo Velezrada. K promítání se tehdy přihlásila organizace Zastavme Velezradu. Policie případ prověřovala jako případný přestupek nebo trestný čin. Nakonec ale došla k závěru, že ani k jednomu nedošlo, a vyšetřování případu odložila.

Aplikace Flight Radar ukazuje pohyb vrtulníku nad Pražským hradem okolo 4. hodiny ranní | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme