Propadnutí majetku z nich udělá bezdomovce, brání Kottovy Sokol

Obhájce manželů Kateřiny a Petra Kottových Tomáš Sokol zkritizoval v kauze exposlance Davida Rath (dříve ČSSD) veškeré důkazy. Výhrady má k odposlechům, domovním prohlídkám i k výpovědi spolupracující obviněné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kott a Kateřina Kottová

Petr Kott a Kateřina Kottová | Zdroj: ČTK

Sokol ostře odmítl návrh státního zástupce Petra Jiráta, podle kterého by měli dostat Petr Kott a jeho manželka Kateřina Kottová, dříve Pancová až devítileté tresty. Jejich obhájce tvrdí, že jsou nevinní a soud by je měl zprostit obžaloby.

Nelíbí se mu ani navrhované propadnutí majetku ve výši zhruba 30 miliónů korun. Z Kottových by prý takový trest udělal doživotní bezdomovce.

Přehrát

00:00 / 00:00

U Krajského soudu v Praze je reportérka Veronika Hlaváčová

Státní zástupce si ale za svým návrhem stojí. „Já si nedovedu představit, jaký jiný trestný čin nebo zločin by měl být, aby tento trest nebyl uložen.“

Sokol se v závěrečné řeči vyjadřoval i ke spolupracující obviněné Ivaně Salačové, která korupci popsala. Řekl, že jí nevěří.

Advokát má pochybnosti o další činnosti podnikatelky, která může být v rozporu se zákonem. Naznačil, že se tím policie mohla přestat zabývat výměnou za její přiznání v Rathově kauze.

„V její výpovědi se podle mého názoru objevuje celá řada rozporů, které mohou nasvědčovat tomu, že má řadu důvodů pro to, aby vypovídala tak, jak vypovídala, protože jinak by jí hrozilo jiné trestní stíhání,“ říká Sokol.

Tomáš Sokol | Foto: Filip Jandourek

Podnikatelka Salačová odmítá, že by během výpovědí lhala. Tvrdí také, že jí vyšetřovatelé za spolupráci nic neslíbili.

„Vylučuji, odmítám všechno. Já jsem opravdu nikdy nikomu nic neslíbila. Rozhodla jsem se dobrovolně, svobodně. Na tom trvám.“

Salačové navrhl státní zástupce tříletou podmínku a milionovou pokutu.

Napadení odposlechů

Sokol také zpochybnil odposlechy, jeden z hlavních důkazů, které předložili vyšetřovatelé. V mnoha částech podle něj nebyly srozumitelné - a pokud by měly hrát roli o vině, měly by se prý znovu přehrát. Obžaloba podle něj hovoří pouze o hypotézách a nepřímých důkazech.

Státní zástupce Jirát uznává, že kvalita některých odposlechů v některých pasážích horší je. Prý hlavně kvůli tomu, že zařízení snímá i nejrůznější ruchy, například puštěnou hudbu. Jinak ale podle něj pracovat neumí. Odposlechy jsou prý zákonným nástrojem.

„Každý se snaží přesvědčit soud o své pravdě. Důležité bude, jakou pravdu vezme soud za prokázanou. Já se k jejich obhajobě přes média vyjadřovat nebudu. Můj prostor je v jednací síni,“ řekl Jirát.

Žalobce navrhl Kottovým v Rathově kauze až devět let vězení

Číst článek

Jednání se týká 9 z celkem 11 obžalovaných v kauze ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Je naplánované do příštího pátku, kdy by mohl padnout rozsudek.

Výhry ve stavebních a zdravotnických tendrech byly podle Jiráta domluvené pro předem vybrané firmy. Žalobce hovoří o organizované skupině a úplatcích v řádu desítek milionů korun.

Případ Rath později

Případ Davida Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské je vyloučen do jiných termínů. Rath podle Jiráta věděl o machinacích coby hejtman kraje a údajně bral úplatky.

Hrozí mu až 12 let vězení. Rath to odmítá, zakázky prý nebylo možné ovlivnit díky vícenásobné kontrole.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme