Propast Macocha byla plná odpadků

Dřevo a odpadky, které by zaplnily dva kamióny, nalezli letos při průzkumu Dolního jezírka na dně propasti Macocha v Moravském krasu speleopotápěči. Jeskyňáři objevili i několik odpadkových košů, židlí a stolků, jimiž neukáznění turisté v uplynulých desetiletích testovali, jak dlouho trvá pád do nejhlubší propasti ve střední Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Cílem průzkumu jezírka je objevit podzemní vodní cestu spojující Dolní jezírko na dně propasti Macochy s říčkou Punkvou protékající ve vyhlášených Punkevních jeskyních,“ uvedl jeskyňář. Dodal, že speleologům se sice tuto trasu nepodařilo nalézt, letos však při průzkumech „prohloubili“ propast téměř o 50 metrů.

V únoru se Piškula ponořil v jezírku do jeho neprobádaných prostor. Zjistil tak, že propast neměří 138 metrů, jak se dosud uvádělo, ale 187,6 metru. „Nebyl jsem až na dně jezírka. Je proto možné, že propast je ještě hlubší,“ dodal.

Průzkum dna jezírka pokračuje podle jeskyňářů velmi pomalu. Vytahování kmenů, které do něj v minulosti spadly, je totiž velmi obtížné. „Kmeny i odpadky vytahujeme na suché dno propasti a pak je za pomoci člunů vyvážíme z Macochy po podzemní říčce Punkvě,“ dodal speleolog. Netroufl si odhadnout, jak dlouho bude ještě úklid Dolního jezírka trvat.

Propast propojenou s Punkevními jeskyněmi si loni prohlédlo 230.000 turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme