Proplácení prvních tří dnů nemocenské je opět ve hře. Návrh posoudí Senát

Pro zaměstnance bonus, pro firmy noční můra. Proplácení prvních tří dnů nemocenské by se mohlo po šesti letech opět vrátit. Tedy pokud se na tom shodne tripartita a vládní koalice. Konkrétní plán, jak dávku obnovit od začátku nemoci, proberou dnes senátoři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýma (ilustrační foto)

Rýma (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Myslím si, že platit první tři dny nemocenské by bylo dobře, protože si platíme zdravotní pojištění bez ohledu na nějaké první tři dny, to tam nehraje roli.“

„Myslím si, že je dobré, že se to obnoví. Kvůli prevenci, že se lidi budou snažit vymarodit, než aby šli do práce,“ shodují se námi oslovení lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři mají projednat návrh na opětovné proplácení nemocenské za první tři dny stonání. Více zjišťovala redaktorka Petra Benešová

Místo nemocenské si dnes lidé většinou vybírají dovolenou, případně jdou i s horečkami do práce.

„Spousta lidí nemarodí z ekonomických důvodů a nemoci přecházejí. Myslím si, že větší dopad je společenský, ale i následně v doléčování. Mnohdy v důsledku takového přecházení nemoci jen proto, že člověk není v prvních třech dnech zajištěný,“ říká místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

Zkušenosti zaměstnavatelů a úřadů jsou ale i jiné. Někteří také nemocenskou zneužívají.

„Dotyčný si chtěl prodloužit výplatu nemocenské dávky, byl odsouzen s podmínkou na 15 měsíců na tři roky. Plus mu byl udělen peněžitý trest 10 tisíc korun,“ popsala případ falšování neschopenky Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení.

V roce 2007, kdy se ještě první tři dny proplácely, posílal stát za nemocenskou téměř 28 miliard korun. O dva roky později, kdy už člověk za první tři dny nic nedostal, se snížily výdaje na 18 miliard.

Firmy jsou zásadně proti

Vloni už to bylo necelých 14 miliard korun. Úspory a méně nemocných zaměstnanců je také důvod, proč firmy proti proplácení prvních tří dnů bojují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senát se zabývá návrhem proplácet nemocenskou v prvních třech dnech. O tématu mluví místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD

„Zatímco v roce 2007 bylo těch zaměstnanců, kteří šli v prvních pěti dnech stonat, celkem 2,9 milionu, tak v roce 2013 už to bylo méně než 50 procent,“ říká Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Podobné zkušenosti má i Svaz průmyslu a dopravy. „Jestliže v této chvíli je průměrná nemocnost pracovníků v prvních třech dnech zhruba 3,5 až 4 procenta, nemocnost by se mohla zvýšit až do 7 procent,“ tvrdí mluvčí svazu Milan Mostýn.

Záležet bude na dohodě tripartity

Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD by se proplácení nemocenské v prvních třech mělo znovu obnovit.

„Pokud lidé, kteří jsou zaměstnaní, platí si nemocenské pojištění, tak není v pořádku, že první tři dny nedostanou ani korunu,“ řekl Sobotka už v minulosti.

Nemocenská dávka by měla být o něco nižší než v dalších dnech stonání. Závisí to ale na dohodě tripartity. Zdrženlivý k proplácení nemocenské je kromě firem zatím také ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

„Máme taky velké náklady, odvody a tak dále, ale je pravda, že v koalici je napsáno - podle toho, jak se domluví tripartita. Ale pokud vím, tak zaměstnavatelé jsou proti, takže uvidíme,“ reagoval Babiš na konci ledna.

Tripartita, tedy vláda, podnikatelé a odbory, by se měla opět sejít v polovině března.

Nemocenská | Foto: Český rozhlas

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme