Proplácení prvních tří dnů nemocenské schválil v prvním kole Senát

Zaměstnanci možná budou znovu dostávat peníze i v prvních třech dnech nemoci. Senát podpořil v úvodním kole projednávání novelu zákoníku práce, která by to měla umožnit. Návrh připravila ČSSD a podpořili ho hlavně levicoví senátoři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kýchnutí, rýma, nachlazení, chřipka

Kýchnutí, rýma, nachlazení, chřipka | Foto: Fotobanka stock.xchng, Sebastian Smit

„Při krátkodobé nemoci lidé raději nejdou marodit nebo přecházejí nemoc, protože pro mnohé to má výrazný dopad do rodinných rozpočtů a když to vezmeme v souvislostech, tak za nás je placeno pojistné,“ říká místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky by výše dávky měla být v prvních třech dnech nižší než v dalších dnech nemoci. Záležet bude na dohodě odborářů se zaměstnavateli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadech proplácení prvních tří dnů nemocenské diskutovali viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček a místopředseda ČMKOS Vít Samek

Senátoři hnutí ANO, KDU-ČSL i ODS návrh kritizují, stejně jako zaměstnavatelé. Výhrady má i senátor zvolený za hnutí ANO Jiří Hlavatý, který vlastní firmu s více než dvěma tisíci zaměstnanci.

„Jsem pro to, aby byly první tři dny nějakým způsobem kompenzovány, ale musí to být celý systém. První tři dny jsou kritické. Nechal jsem si vypracovat statistiku, která říká, že pokud by první tři dny nebyly hrazeny, tak by klesla pracovní neschopnost o sto procent.“

Odbory by naopak případné opětovné proplácení prvních tří dnů nemocenské přivítaly. Lidé prý teď raději chodí kvůli penězům do práce i nemocní.

V roce 2007, kdy se ještě první tři dny proplácely, posílal stát za nemocenskou téměř 28 miliard korun. O dva roky později, kdy už člověk za první tři dny nic nedostal, se snížily výdaje na 18 miliard.

V současné době v prvních třech dnech nemoci lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Nemocenská se pak vyplácí od 15. dne nemoci.

Nemocenská | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme