Proplácení prvních tří dnů nemocenské znovu na programu sněmovny

Levice se znovu pokusí prosadit, aby se nemocenská vyplácela už od prvního dne pracovní neschopnosti. Návrh, který sepsal komunistický poslanec Miroslav Opálka, dlouhodobě kritizuje pravice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Poslanci o něm měli rozhodovat už na minulých schůzích.Občanským demokratům se ho ale vždy podařilo zablokovat. Místopředseda ODS Petr Nečas tvrdí, že znovu zavedení vyplácení nemocenské by ještě víc zatížilo již tak napjatý státní rozpočet.

Totéž platí i o ostatních levicových návrzích, jejichž projednání ODS zatím ve sněmovně brzdí:

„My považujeme ty návrhy jednoznačně za návrhy, které mají destruovat veřejné finance, zvýšit deficit veřejných financí a pokud se nám podaří zabránit jejich přijetí, tak je to skvělá zpráva pro české daňové poplatníky, protože jsme každému z nich ušetřili několik tisíc korun, které by museli ze svých daní, respektive ze svých kapes zaplatit za zvýšení deficitu veřejných financí,“ upozornil Nečas.

Sněmovna už měla novelu z dílny KSČM na stole několikrát. Kvůli obstrukcím pravice se na ni ale nedostalo. Změnu prosadila ještě bývalá vláda Mirka Topolánka. Chtěla tak zabránit zneužívaní nemocenských dávek. Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kovačika je ale opatření nesolidární:

„Ten, kdo skutečně je nemocen, tak první tři dny nemá žádný příjem, ale poplatky musí platit, doplatky na léky musí platit, poplatky za položku na receptu musí platit.
A v podstatě je tady velká nerovnováha, proto chceme zpátky vrátit proplácení prvních tří dnů nemocenské.“

Praha a počet volebních obvodů

Praha by měla být jedním volebním obvodem. Zákonem to chce upravit šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. K jeho návrhu by se dnes měla vyjádřit sněmovna.
Chce tak zabránit podle něho účelovému rozdělení hlavního města na několik volebních obvodů. To prý plánuje ODS na pražské radnici.

Podle pražského poslance ODS Petra Bratského by rozdělení Prahy na několik volebních obvodů usnadnilo voličům orientaci a volili by politiky, které znají. Účelovost změny Bratský odmítá. Podle něho by mohla Praha kopírovat senátní model a byla by rozdělena na čtyři až pět volebních obvodů. O tom ale ještě musí rozhodnout pražské zastupitelstvo, kde má ODS většinu.

Milan Kopp, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme