Propouštění v české armádě se dotkne i elitní jednotky libereckých chemiků

Z české armády odejdou kvůli úsporným opatřením i desítky elitních chemiků z Liberce. O práci přijdou také občanští zaměstnanci, zajišťující technické zázemí, a někteří armádní kynologové z Grabštejna, kteří cvičí služební psy pro zahraniční mise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká protichemická jednotka  na zakladně v Kuvajtu

Česká protichemická jednotka na zakladně v Kuvajtu | Foto: Armáda ČR

Propouštění v řadách libereckých armádních chemiků se bude týkat řadových vojáků i důstojníků. Od jednotky odejdou koncem roku.

Kromě nich o práci přijdou také civilní zaměstnanci, kteří pracují na opravě techniky, v administrativě, ve skladech a na zajištění logistiky.

Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka dostanou všichni propuštění vojáci nadstandardní odbytné nebo výsluhový příspěvek. Občanští zaměstnanci pak obdrží odstupné až ve výši desetinásobku svého platu.

I přes slíbené poměrně vysoké částky klesla nálada mezi chemiky na bod mrazu. Řada vojáků si totiž vzala hypotéku a počítali s dalšími roky služby. Odbytné je podle jejich slov zachrání jenom na pár měsíců.

Propouštění podle mluvčího ministerstva obrany v žádném případě neohrozí akceschopnost jednotky.

"Kategorický požadavek je, aby se snížení nedotklo schopnosti jednotky jak pomáhat českým občanům, tak schopnosti nasazení v zahraničí. A to bude dodrženo," ujišťuje mluvčí ministerstva.

Velitel chemiků Miroslav Knopp dnes nebyl k zastižení, jak ale před dnešní služební cestou uvedl pro Mladou frontu Dnes, propuštění vojáci budou v jednotce chybět a obtížnější bude i plánování misí.

Dá se to podle něj vydržet jeden dva roky. Jestliže se ale armáda bude neustále zmenšovat, obává se, že Česká republika bude muset také zmenšit závazky vůči Severoatlantické alianci nebo integrovanému záchrannému systému.

Přečtěte si také:
Armáda propustí tisícovky lidí
Bezpečnost summitu NATO v Rize budou zajišťovat i čeští chemici
Čeští chemici odletěli do Atén
Chemici vybrali v Basře místo pro polní nemocnici
Naši chemici jsou zpátky v Dauhá a v pořádku
Chemici v Kuvajtu jsou v pořádku a naštěstí bez práce
Naši chemici hlídkují v ulicích Kuvajt City

Ivana Bernáthová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme