Propuštění Čechů z řeckého vězení požadovali demonstranti před řeckou ambasádou v Praze

Před řeckou ambasádou v Praze se sešla skupinka demonstrantů na podporu dvojice Čechů vězněných na ostrově Limnos. Sepsali petici, kterou chtějí předat řeckému velvyslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu dvou českých vývojářů počítačových her, které Řecko obvinilo ze špionáže | Foto: Filip Jandourek

Na Facebooku slibovalo ráno účast 250 lidí. Na místo pak skutečně 200 až 250 lidí dorazilo. Jsou mezi nimi jak fanoušci počítačové hry, kterou oba zadržení Češi pomáhali vytvářet, kolegové z oboru i zástupci jiných vývojářských firem.

„S nadsázkou se dá říci, že se tu sešli lidé, kteří reprezentují obrat, který se počítá na miliony dolarů. Tolik stojí trh v České republice s počítačovými hrami. Určitě nejde o žádná individua, která by po letech vylezla ze svého hráčského doupěte a vydala se protestovat,“ říká reportér Českého rozhlasu Ondřej Bouda.

Protestující přinesli petici, pod kterou mají 21 tisíc podpisů. Čtyři tisíce jich je z České republiky, sedmnáct tisíc ze zbytku světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest sleduje před budovou velvyslanectví reportér ČRo Ondřej Bouda

„Vývojářské firmy se po celém světě znají, spolupracují spolu, takže oba zadržení mají podporu nejenom v České republice,“ vysvětluje Bouda.

V petici se především píše o propuštění Čechů. Organizátoři by se dokonce spokojili s tím, kdyby se začalo konat v jejich případu, protože dva měsíce se neděje nic.

„Mimo jiné jeden z organizátorů přinesl fotky limnoských základen a vojenského letiště, které si našel na internetu. Když to porovnám s tím, co mají řecké úřady ve spisu jako důkazní materiál proti zadrženým Čechům, tak tyhle fotky, co tu dnes byly odprezentovány, jsou mnohem podrobnější, detailnější a ‚špionážnější‘,“ dodává Bouda.

Zástupce organizátorů přijali na řecké ambasádě, pravděpodobně jednají s řeckým velvyslancem.

Muži jsou v Řecku obvinění ze špionáže a čeká je soud.

Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme