Propuštění čeští vývojáři jsou doma, žádné velké oslavy nechystají

Martin Pezlar a Ivan Buchta, kteří byli od září zadržováni v Řecku kvůli podezření ze špionáže, jsou doma. Soud propustil oba české vývojáře počítačových her na kauci, a tak se dnes před polednem mohli přivítat se svými rodinami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vývojáři počítačových her Martin Pezlar (vpravo) a Ivan Buchta po příletu na Letiště Václava Havla v Praze | Zdroj: ČTK

Na oba Čechy na letišti čekali rodiče, přátelé i kolegové. A ve chvíli, kdy je po více než čtyřech měsících spatřili, propukli v jásot.

Maminky se neubránily pláči, po dlouhé době to ale byly slzy štěstí. Otcové byli alespoň před zraky médií mnohem zdrženlivější.

„U nás je to teďka obrovská radost a obrovská úleva, že jsou doma. My je uvítáme s otevřenou náručí. Jsme strašně rádi, že jsou tady.“

Jenže na dlouhé vítání nebyl čas. Dvojice propuštěných musela téměř okamžitě odpovídat na dotazy českých novinářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na pražském letišti sledoval přílet propuštěných Čechů reportér Ondřej Bouda

„Musíme se aklimatizovat, rozkoukat se a hlavně si odpočinout, protože jsme toho moc nenaspali,“ řekl Martin Pezlar. Dnešní večer podle něj bude probíhat v klidu. „Měli jsme tam večerku kolem desáté hodiny, takže jsem zvyklý na ten biorytmus,“ dodal.

Žádné velké oslavy se po příletu opravdu nechystají. Oba navrátilci si teď chtějí užít především soukromí a klid. I když prozradili, že na obzoru je ještě jedna příležitost. Ivan Buchta totiž v příštích dnech čeká narození druhé dcerky. A to už si ani jedna rodina nenechá ujít.

Čeští vývojáři se po čtyřech měsících v řeckém vězení vrátili domů

Číst článek

Teď nikdo nechce myslet na to, že soud ještě pokračuje a zda se ho budou stále obvinění vývojáři počítačových her nadále účastnit.

„Netušíme, jak se případ bude vyvíjet dál, jestli bude obvinění nějak překvalifikováno nebo to půjde tím směrem jak doteď. Počkáme, jak se to vyvine.“

Přestože Ivan i Martin jsou přesvědčeni o své nevinně, tak jim stále hrozí za špionáž pět až 20 let vězení.

Ondřej Bouda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme