Propuštění kurdského politika Muslima by poškodilo vztahy s Českem, tvrdí turecký velvyslanec

Propuštění kurdského politika Sáliha Muslima, který byl o víkendu zadržen v České republice, by mohlo mít negativní vliv na česko-turecké vztahy. Řekl to na pondělní tiskové konferenci turecký velvyslanec v České republice Ahmet Bigali.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sálih Muslim na snímku, který byl pořízen v roce 2014 v Berlíně.

Sálih Muslim na snímku, který byl pořízen v roce 2014 v Berlíně. | Foto: Rosa Luxemburg-Stiftung | Zdroj: Wikimedia Commons

Turecko podle Bigaliho respektuje nezávislost českých soudů, zdůraznil však, že podle Ankary je zadržený muž podezřelý z terorismu. Bigali také řekl, že turecká žádost o vydání Muslima není spojena s případem dvojice Čechů, kteří byli loni v Turecku odsouzeni za spolupráci za spolupráci se syrskými Kurdy.

„Bohužel, byla by to podpora terorismu. A také to nebude dobré pro vzájemné vztahy Turecka a České republiky, které jsou nyní bezvadné,“ popsal Bigali, jak by turecká strana vnímala, pokud české soudy úterý rozhodnou o propuštění Muslima. Ten byl o víkendu zadržen v Praze na základě zatykače Interpolu. Jak konkrétně by vztahy mohly být poškozeny, diplomat neuvedl.

Dvojice Čechů zadržená v Turecku dostala šestiletý trest. Zaorálek bude volat tureckému ministrovi

Číst článek

V Turecku je Sálih Muslim považován za terorismu. Podle Kurdů se Muslim na diplomatickém poli angažoval v boji proti Islámskému státu (IS).

Velvyslanec Bigali také vyloučil propojení turecké žádosti o uvalení vazby a následnou extradici s případem Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří byli loni v Turecku odsouzeni na více než šest let vězení za spolupráci s kurdskými milicemi YPG. Ankara tyto ozbrojené oddíly na rozdíl od Prahy řadí k teroristickým organizacím. „Nemyslím si to. Tito dva čeští občané byli odsouzeni loni,“ sdělil velvyslanec. „Nevidíme tu žádné spojení,“ doplnil.

Ministr zahraničí Martin Stropnický v pondělí novinářům řekl, že Česká republika bude v případě turecké žádosti o vydání zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima postupovat standardně, férově a podle zákona. Svému tureckému kolegovi Mevlütovi Çavusogluovi to chce sdělit i telefonicky. Hovor se podle něj uskuteční patrně v úterý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme