Menší průzkumné i bojové drony. V Prostějově oficiálně vznikl nový prapor bezpilotních systémů

Česká armáda ve čtvrtek v Prostějově představila svůj nově vzniklý prapor bezpilotních systémů. Zřizuje ho v tamních leteckých kasárnách. Ve své výzbroji má především různé velikosti dronů včetně bojových.

Prostějov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víceúčelové drony a průzkumné přístroje nejsou v české armádě žádnou novinkou. Využívá je například při svých zahraničních operacích v Afghánistánu a Mali, a to především vojáky prostějovského průzkumného praporu a speciálních sil.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata při slavnostním nástupu uvedl, že bezpilotní systémy představují a budou představovat jeden z důležitých prvků v celkové architektuře české armády. Proto v posádce v Prostějově k 1. lednu letošního roku vznikl prapor bezpilotních systémů.

Nový 533. prapor bezpilotních systémů v Prostějově dnes slavnostně "startuje". Jednotka mimo jiné předvedla i své vybavení.

#JsmeArmada #VimeCoUmime

10:03 – 16. 01. 2020

5 87

Specializovaný útvar bude mít do tří stovek příslušníků. Složen je z velitelství, štábu, střediska taktických bezpilotních prostředků, dvou rot bezpilotních průzkumných a bojových prostředků a roty logistiky.

Počáteční operační schopnosti by měl prapor dosáhnout v říjnu letošního roku a plně sloužit by měl od října 2025.

Bezpilotní vzdušné systémy mají v českých, respektive československých ozbrojených silách poměrně dlouhou tradici. Začíná už v roce 1985, kdy zavedla tehdejší československá armáda do výzbroje prostředek VR-3 Rejs. Tento průzkumný stroj sovětské výroby měl vzletovou hmotnost přes 1200 kilogramů a dosahoval rychlosti 900 kilometrů v hodině. Ve službě vydržel až do roku 1995, kdy byl vyřazen.

V současnosti se velení na rozvoj a pořízení bezpilotních prostředků soustředí na kategorie takzvaných micro, mini a small. Jako první byl v roce 2009 pořízený systém RQ-11B Raven, který je v kategorii mini. Letoun má rozpětí 1,4 metru, hmotnost dva kilogramy, vydrží 60 minut a dolet má deset kilometrů.

K dispozici má ale i americký ScanEagle. Jejich váha je do 22 kilogramů.

Od roku 1994 se začal testovat a do výzbroje i zařazovat bezpilotní systém Sojka III, který byl první domácí výroby. Byl vyvinutý vojenským technickým ústavem a vyřazený byl v roce 2010 bez přímé náhrady.

Jak ve čtvrtek zaznělo, do dvou let chce česká armáda pořídit i víceúčelové drony, které budou navíc vybaveny zbraňovým systémem. Kolik jich ale pro nově vzniklý prapor armáda pořídí, není jasné. Náčelník generálního štábu Aleš Opata to nechtěl komentovat s tím, že projekt teprve připravují.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme