Půjčka na mzdy zaměstnanců. Prostějovské Národní sportovní centrum si loni nevydělalo na svůj provoz

Národní sportovní centrum v Prostějově, které zaplatily z větší části státní dotace, si loni nedokázalo vydělat na svůj provoz. Spolek vlastníků, mezi které patří mimo jiné město Prostějov a olomoucké hejtmanství, si kvůli nedostatku peněz musel půjčit na prosincové mzdy zaměstnanců haly. Vyplývá to z emailu, který rozeslal zástupce sportovního centra prostějovským zastupitelům.

Prostějov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní sportovní centrum v Prostějově | Zdroj: Profimedia

Halu postavenou převážně z dotací využívají místní školy, sportovní kluby i veřejnost. Na konci loňského roku se ale centrum ocitlo ve ztrátě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prostějovské Národní sportovní centrum skončilo loni ve ztrátě

„Spolek si půjčil. Zápůjčka je ve výši dvě sta padesát tisíc korun. Bylo to na platy zaměstnanců na konci roku, tak abychom je uspokojili, aby lidi ty peníze dostali,“ informoval prostějovské zastupitele náměstek primátora Jan Krchňavý z hnutí Pévéčko.

Ten je zároveň předsedou představenstva spolku Prostějov Olympijský, který centrum spravuje. Spolek kromě Prostějova tvoří také Olomoucký kraj a Tenisový klub Prostějov sportovního bosse Miroslava Černoška. Právě ten podle Krchňavého čtvrt milionu na uhrazení mezd půjčil. V emailu, který Jan Krchňavý zastupitelům poslal, popsal ztráty téměř tři čtvrtě milionu korun. 

Dlouhodobá kritika

„Jednání o financování Národního sportovního centra probíhají, jednáme se sportovními svazy, ministerstvem školství i dalšími partnery tak, abychom v této situaci dosáhli dobrého výsledku,“ uvedl Krchňavý. Na dotazy, jak chce spolek v budoucnu centrum financovat, odmítl odpovědět. A nevyjádřili se ani Tenisový klub a Olomoucký kraj.

Samotnou stavbu i fungování centra dlouhodobě kritizuje prostějovská i krajská opozice. „Projekt je megalomanský, předražený, nevymyšlený, není z čeho platit a opět na to doplatí daňoví poplatníci a městské a krajské kasy,“ okomentovala ztráty prostějovská opoziční zastupitelka Hana Naiclerová za Změnu pro Prostějov. Podle ní je pravděpodobné, že budou muset členové spolku navýšit své členské příspěvky, aby ztráty pokryli.

„Od začátku jsme upozorňovali, že chceme studie udržitelnosti a proveditelnosti. Teď se ukazuje, proč jsme to chtěli, protože chceme postupovat s péčí řádného hospodáře a zjišťujeme, že nemáme z čeho takový megalomanský projekt platit,“ dodala Naiclerová. Spolek už si přitom od Tenisového klubu Prostějov jednou půjčil. A to přímo na stavbu haly. Šlo o dvacet milionů korun a na půjčku neexistovala písemná smlouva. Tyto peníze spolek loni pomocí jednorázových příspěvků splatil.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme