Židovské organizace se dohodly s Prostějovem na pietní úpravě bývalého židovského hřbitova

Vedení prostějovské radnice se dohodlo se zástupci židovských organizací na pietní úpravě bývalého židovského hřbitova. Podpis dohody je zásadním průlomem v několik let trvajícím sporu ohledně podoby lokality, která dnes slouží jako park. Proti změnám se v minulosti vyslovila část obyvatel města i bývalé vedení radnice. Spor řešil i mediátor.

Prostějov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Proběhlo jednání mezi představiteli města Prostějov, Federace židovských obcí, nadace Kolel Damasek Eliezer a spolku Hanácký Jeruzalém,“ uvedla pro Český rozhlas Olomouc krátce po skončení schůzky mluvčí radnice Jana Gáborová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako zásadní průlom. Tak vnímají zástupci židovských organizací dohodu s vedením Prostějova o pietní úpravě bývalého židovského hřbitova. Na čem se obě strany dohodly? Natáčela Barbora Taševská

„Byla představena nová vizualizace pietní úpravy kulturní památky starého židovského hřbitova v dnešní Studentské ulici.“ Podle Gáborové se obě strany shodly na tom, že s přípravou začnou už v příštím roce.

„Domluvili jsme se na tom, že se město stane hlavním investorem a vedoucím projektu s tím, že nadace Kolel Damasek Eliezer tento projekt ve vybraných kapitolách finančně podpoří,“ doplnil Tomáš Jelínek z americké židovské nadace.

Dohodu považuje za zásadní průlom v dosavadním jednání. Na schůzce nadace představila také možnou budoucí podobu pietního místa.

Historická zeď, nebo betonový obrubník? Spory kolem zničeného židovského hřbitova v Prostějově nekončí

Číst článek

„Náš návrh nevytváří bariéry, snaží se vymezit plochu hřbitova, která se později v 70. letech dostala do těsného předpolí vedle ležící školy, a to co nejjemnějším způsobem. Celý obvod hřbitova je označen cca 70 centimetrů vysokým střiženým živým plotem,“ popisuje pražský architekt Richard Sidej s tím, že dominantou návrhu jsou dvoukřídlé dveře umístěné v prostoru.

Konkrétní kroky při pietní úpravě v budoucnu projedná městské zastupitelstvo.

„Dále se strany dohodly, že se budou společně snažit, aby byl celý projekt mezinárodně vnímán jako příklad dobré praxe při nápravě křivd z období holokaustu a aby celkově podpořil dobré jméno města Prostějova v rámci České republiky,“ dodala za město Jana Gáborová.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme