Prostějovsko zasáhla sněhová kalamita, hasiči evakuovali témeř 30 lidí

Převážně na severu a severozápadě Čech jsou ráno kvůli sněhové kalamitě uzavřeny některé silnice druhých tříd. Kamiony pak nemohou projet trasami první třídy z Chomutova na Horu svatého Šebestiána a u Trhové Kamenice na Chrudimsku. Problémy panují také v oblasti Konicka na Prostějovsku. Hasiči tam během noci na dvou úsecích museli evakuovat lidi ze zapadaných automobilů. Silničáři v oblasti vyhlásili druhý stupeň kalamity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílá tma dnes trápí řidiče na celé Vysočině. Silnice mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí byla navíc zavátá sněhovými jazyky | Foto: Lucie Maxová

Silné sněžení, silničáři v terénu a hasiči vyprošťující zapadané řidiče. Tak to vypadalo v noci v oblasti Konicka na Prostějovsku. Kvůli kalamitě jsou tam uzavřeny dvě silnice druhé třídy.

Konkrétně jde o úseky mezi obcemi Březko a Hvozd a mezi Ohrozimí a Protivanovem. Na obou místech uvízlo několik vozidel, kolem kterých nemohou silničáři projet. Hasiči odtamtud museli v noci evakuovat několik desítek lidí.

„Máme evakuovaných na jednom místě 14 a na druhém 15 lidí. Dostávali jsme lidi z autobusů. Teď aktuálně procházíme Stinavu, je tady několik osobních aut, nákladní vozidla v příkopech. Ta situace je tady velmi dramatická. Snažíme se těm lidem pomoci,“ řekl Radiožurnálu mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák.

Kritická situace trvala až do ranních hodin, kdy se na místo dostala těžká technika. „Situace je v tuto chvíli aspoň trochu pozitivní v tom, že na místo přijel hasičský záchranný sbor, speciální jednotka jednotka záchranného útvaru Hlučín, která nám s těžkou technikou pomohla vyprostit sypač z příkopu. Takže během chvíle by mohla být aspoň část komunikace průjezdná. Nicméně jsou tady stále zapadaná auta až po střechu,“ popsal ranní situaci.podle něj může trvat až do rána, než na místo dorazí těžká technika, která to dokáže prohrnout.

Problémy byly v noci i na dálnici D1 ve směru na Prahu. Kamiony tam kvůli silnému sněžení nezvládaly vyjet kopce. Po třetí hodině ranní se kolona uvízlých kamionů rozjela. Nyní je dálnice průjezdná jedním pruhem.

Silničáři zůstávají kvůli větru a sněhu v terénu, dálnici D2 uzavřela nehoda

Číst článek

Sníh působí problémy i v jiných částech Česka. Od půlnoci až do odvolání je pro veškerou nákladní dopravu neprůjezdný hraniční přechod v Harrachově. V Desné totiž ve směru k Harrachovu blokují dopravu stojící kamiony. Na místo už míří vyprošťovací technika.

Pro nákladní dopravu jsou uzavřené i dvě silnice první třídy - konkrétně mezi Chomutovem a Horou svatého Šebestiána a u obce Trhová Kamenice v okrese Chrudim. S uzavírkami musejí počítat i řidiči na zhruba dvacítce silnic druhé třídy převážně na severu a severozápadě Čech.

Jakub Šídlo, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme