‚Benešovou nechceme!‘ Lidé v českých městech protestovali proti výměně ministrů spravedlnosti

Přes nepříznivé počasí se v pondělí v Praze sešli lidé k protestu proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a plánované změně v čele ministerstva spravedlnosti. Babišovi odpůrci ze spolku Milion chvilek se obávají toho, že Česko bude, co do útoků na nezávislost justice, následovat Polsko a Maďarsko. Pokud do vedení ministerstva spravedlnosti nastoupí Marie Benešová, protest chtějí za týden zopakovat s účastí politiků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti výměně ministrů spravedlnosti, které uspořádalo Milion chvilek pro demokracii. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Spolek demonstraci svolal právě na protest proti dosazení Benešové do čela české justice. Premiér poradkyni prezidenta Miloše Zemana a exministryni spravedlnosti (tehdy za ČSSD) navrhl jmenovat namísto dosavadního ministra Jana Kněžínka (za ANO).

Šéfa žalobců Zemana může ministryně Benešová podříznout i v rukavičkách

Číst článek

„Nechceme, aby premiér Babiš dostal justici pod kontrolu účelovou výměnou ministra spravedlnosti den poté, co policie navrhla Babišovu obžalobu,“ napsali organizátoři na webu spolku s odkazem na trestní stíhání Babiše v dotační kauze Čapí hnízdo. Spolu s dalšími novými členy kabinetu má být Benešová jmenována v úterý. Babiš i Benešová odmítají, že by se chystaly personální změny na státním zastupitelství.

Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář protestujícím na Staroměstském náměstí řekl, že není možné přijímat nepřijatelné. „Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem,“ řekl. Protest podle něj požaduje nezávislého ministra spravedlnosti a tím Benešová není.

Cílem také je, aby do rozhodnutí soudu o Babišovi nenastaly změny na Nejvyšším a vrchních státních zastupitelstvích. Pokud Benešová na ministerstvo nastoupí, za týden se podle Mináře uskuteční další protest opět na Staroměstském náměstí.

Demonstranti drželi vlajky Česka a Evropské unie, na transparentech měli nápisy Demisi! a Rezignace! nebo vyobrazení Babiše s Kněžínkovou hlavou a textem Spravedlnost jsem já. Babišovu fotografii na dalším transparentu doprovázel nápis Benešová Marie, mé zločiny zakryje.

I proti Zemanovi

Některé nápisy byly namířené i proti Zemanovi. Při pochodu z Hradčan účastníci skandovali Nezávislost justice!, Benešovou nechceme!, Babiše do koše!, Demisi!, Chceme právní stát! nebo Máme toho dost! Lidé měli i české vlajky a vlajky Evropské unie. Stovky lidí se před deštěm kryly deštníky v barvách trikolory, kterých 600 pořídili organizátoři.

Babiš nechce „do tepláků“, a Pražský hrad proto hledal ministryni, která by dokázala justici ochočit, řekl účastníkům na Staroměstském náměstí ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR David Ondráčka.

Šéfka Soudcovské unie: Odchod Kněžínka je nesrozumitelný a nepochopitelný, chceme vysvětlení

Číst článek

„Právní stát se nedá donekonečna ohýbat, protože se nakonec může zlomit,“ podotkl. Lidé opakovaně skandovali Hanba! a Nejsme slepí! nebo pískali. O politických změnách v polské a maďarské justici promluvil ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin. Zhruba hodinovou demonstraci na Staroměstském náměstí zakončil zpěv státní hymny.

Podle odhadu policistů, kteří pochod doprovázeli, z Hradčanského náměstí vyšlo zhruba 700 lidí. Poté lidé přibývali. Policisté kvůli pochodu museli přechodně zastavit dopravu přes Malostranské náměstí, na Smetanově nábřeží a Národní třídě.

Brno, Liberec, Olomouc

Demonstrace za nezávislost české justice byla na pondělí svolána také v desítkách dalších měst, například v Brně, Liberci, Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích nebo Hradci Králové. Dohromady jsou naplánované asi v devadesáti městech.

Naposled sdružení Milion chvilek uspořádalo demonstraci u příležitosti výročí upálení Jana Palacha. Spolek vznikl předloni po sněmovních volbách. Babiše vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR.

Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 333 tisíc lidí.

Iniciativa loni uspořádala několik protestů. Ve větším počtu se naposled její příznivci sešli na Staroměstském náměstí 23. listopadu, aby podpořili pokus opozice o vyslovení nedůvěry. Vláda tehdy hlasování přežila.

ah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme