Protest ekologů ve Spolaně musela ukončit policie

Ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace dnes opakovaně vnikli do areálu neratovické Spolany. Ráno tak učinili proto, aby tam odebrali vzorky půdy kontaminované dioxiny a rtutí. Později překonali plot chemičky podruhé a na střeše jedné z budov vyvěsili transparent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté odvádějí ekologa | Foto: Petra Mášová

Kolem sedmé hodiny ráno se skupina ekologů na nafukovacích člunech přemístila do bezprostřední blízkosti továrny. Podle vedoucího sekce toxických odpadů Miroslava Šuty touto cestou chtěli aktivisté především získat vzorky pro následnou odbornou analýzu.

"Dvojice aktivistů vztyčila transparent "Chraňte Labe před Spolanou". Další dvojice začala označovat kontaminovanou zónu a další dvě dvojice začaly odebírat vzorky půdy z okolí zamořených budov, které chce Greenpeace nechat nezávisle analyzovat, aby zjistilo, zda a jak je zamořeno okolí těch kontaminovaných budov. Čekáme, že zhruba za měsíc ty výsledky analýz zveřejníme. Dáme je k dispozici jak médiím, tak Spolaně Neratovice a všem státním orgánům."

Asi po půl hodině dorazila na místo policie. Podle středočeské policejní mluvčí Soni Budské ostraha Spolany zadržela 11 lidí, kteří se hlásí k hnutí Greenpeace. Policie zjistila, že šlo o tři Čechy a osm Němců.

Aktivisté z Greenpeace se později do Spolany vrátili. "Vylezli na střechu jedné správní budovy, vyvěsili zde obří trasparent a odmítali ji opustit", uvedla mluvčí mělnického ředitelství policie Pavlína Šlajsová. Protest ukončili až po příjezdu policistů, kteří je za pomoci výškové plošiny ze střechy nenásilně odvedli. Poté byli odvezeni na policii do Neratovic, kde své jednání mají vysvětlit.

Greenpeace zahájilo kampaň proti Spolaně na jaře 2001. Chtějí přimět vedení chemičky, aby zamoření dioxiny a rtutí zabezpečilo do doby, než se toxické látky podaří odstranit. Zatím Spolana přislíbila pouze vybudování protipovodňové zdi kolem jednoho z objektů, který byl zamořen dioxiny při výrobě nebepečných herbicidů během 60. let. Náklady na likvidaci toxického zamoření ve Spolaně se odhadují na 3,5 až 4 miliardy korun.

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme