Protest lékařů se ani premiérovi nepodařilo odvrátit

Plánovaný protest soukromých lékařů neodvrátil ani premiér Jiří Paroubek. Se zástupci Sdružení praktických lékařů a České lékařské komory se setkal večer, ale k tomu, aby od čtvrtečního protestu upustili, je nepřemluvil. Soukromí lékaři na tiskovou konferenci premiéra nepřišli a později řekli, že je předseda vlády na setkání s novináři nepozval. S výsledky jednání podle svých slov moc spokojeni nejsou. Soukromí lékaři a lékárníci budou kvůli problémům s pozdními platbami pojišťoven ve čtvrtek protestovat uzavřením ordinací a lékáren.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a David Rath | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Paroubek řekl, že zpožděné platby pojišťoven lékařům vnímá jako problém a ví, že je třeba je řešit: "Ve středu se sejdu se zdravotními pojišťovnami a budu s nimi na toto téma jednat za přítomnosti ministryně zdravotnictví a věřím, že se přiblížíme k nějakému východisku, které bude spočívat v šetření výdajů."

Ministryně Milada Emmerová už odpoledne prohlásila, že za špatný stav našeho zdravotnictví vinu necítí, a nehodlá proto rezignovat. Čtvrteční protestní akce lékařů má podle ní politické pozadí. Ministryně obvinila z neudržitelné situace ve zdravotnictví především pojišťovny, kde chce zahájit hloubkové kontroly. Snahou ministerstva je podle ní systém stabilizovat a zajistit tak kvalitu a dostupnost péče pro občany.

Na otázku, zda privátním praxím nehrozí krach, protože dostávají od pojišťoven zaplaceno mnohdy až s tříměsíčním zpožděním, odpověděla: "No, nehrozí, ať už by to bylo soukromé, nebo nesoukromé; je pravda, že ten zvolený systém financování musí být provozován podle pravidel."

Milada Emmerová | Foto: ČTK

Lékaři, kteří pracují jako zaměstnanci v nemocnicích, vyjádřili plnou podporu svým kolegům ze soukromých ordinací. K jejich protestu se ale nepřipojí, protože vláda zvýšila od září platy ve zdravotnictví, a ve čtvrtek budou normálně pracovat. Informoval o tom předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Ten vidí problém v tom, že pojišťovny ignorují vyhlášky ministerstva.

"Nerespektování právních norem ze strany zdravotních pojišťoven podkopává důvěru veřejnosti v samotný systém veřejného zdravotního pojištění. Občané, kteří ztrácejí jistotu, že se jim dostane adekvátní zdravotní péče, by mohli přestat platit pojistné a tím by se zhroutil systém veřejného zdravotního pojištění, který považujeme za základní pilíř financování českého zdravotnictví," varuje Kubek.

Marika Táborská, Pavel Otto, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme