Protest praktických lékařů. Chtějí zavřít ordinace kvůli nízkým platbám a povinným stážím

Praktičtí lékaři v září možná protestně zavřou na den své ordinace. Oznámilo to Sdružení praktiků. Kritizují nízké platby za práci lékaře a nesouhlasí s povinnými službami v nemocnicích. Právě to chce část poslanců prosadit do zákona o vzdělávání lékařů a navrhuje pravidelné stáže v nemocnicích pro všechny ambulantní specialisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři v IKEMu provádějí první transplantaci dělohy v ČR | Foto: IKEM

Pro to, aby si lékaři doplnili znalosti o praxi v nemocnici, je i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něho mají být služby v nemocnicích další formou vzdělávání praktických lékařů.

„Považuji za normální, aby člověk, který pracuje v ambulantní sféře, v té nemocnici byl alespoň několikrát do měsíce,“ uvádí Němeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle praktických lékařů je problémem nedostatek lékařů v nemocnicích.

Šéf resortu chce teď se zástupci praktických lékařů probrat, jak by konkrétně měly služby v nemocnicích vypadat. Ti ale s nápadem nesouhlasí.

„Víme, že se to vůbec netýká vzdělávání, problémem je nedostatek lékařů v nemocnicích. Nápad, že malý počet doktorů v nemocnicích bude nahrazen těmi z ambulance, je zcestný,“ vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Ve středu projedná změny v zákoně o vzdělávání lékařů zdravotní výbor poslanecké sněmovny. Své výhrady k návrhu mají i praktičtí lékaři pro děti a dorost.

Odborné společnosti se také nelíbí, že má jejich specializace „praktický lékař pro děti a dorost“ zmizet ze základních oborů. Ministerstvo ji chce sloučit s pediatry pro nemocniční praxi.

Tomáš Bystrý, Iveta Vávrová, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme