Protest proti pytláctví: zoo ve Dvoře Králové spálila desítky kil nosorožčí rohoviny

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem spálila na protest proti nelegálnímu obchodu se zvířaty a pytláctví 33 kilogramů nosorožčí rohoviny. Zoo již v roce 2014 uspořádala akci nazvanou Burn horns, save rhinos (Spalte rohovinu, zachraňte nosorožce), při které spálila zhruba 60 kilogramů rohoviny.

Doporučujeme Dvůr Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vážení rohoviny před spálením

Vážení rohoviny před spálením | Zdroj: ČTK

Na hranici byly v úterý rohy nosorožců, které pocházejí od uhynulých zvířat, rohy odřezané chovateli a rohy, které si zvířata ulomila. Jeden z rohů byl také z plzeňské zoo. Vzácnou a na černém trhu drahou rohovinu k hranici přinesli ozbrojenci Celní správy. Zahrada svou rohovinu dosud skladovala v trezorech na bezpečném místě.

Zaměstnanci zoo přinášejí rohovinu | Zdroj: ČTK

Dvorská zoo je hlavním iniciátorem světové kampaně, která chce upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě. Hlavním důvodem, proč nosorožců v přírodě ubývá a proč je vybíjejí pytláci, je poptávka z východoasijských zemí po jejich rohovině pro lékařské účely.

Rohovina přitom nemá léčebné účinky, které jsou jí přisuzovány. Na černém trhu může kilogram rohoviny vynést kolem 60 000 dolarů (asi 1,3 milionu korun).

Na hranici byly rohy nosorožců, které pocházejí od uhynulých zvířat, rohy odřezané chovateli a rohy, které si zvířata ulomila. Jeden z rohů byl také z plzeňské zoo. | Zdroj: ČTK

„Vyvražďování nosorožců je přímým důsledkem obchodování s jejich rohovinou. Nepochybuji, že inteligentní, vzdělaní lidé na celém světě jsou si vědomi, že rohovina z těchto kriticky ohrožených zvířat jim nemůže přinést žádný užitek. Spálení rohoviny a poukázání na absurdnost chování těch, kteří rohovině přiznávají jakoukoli hodnotu, je vynikající nápad," uvedl v úterý přítomný Richard Leakey, který se v Keni zasloužil o dramatické snížení pytláctví.

Keňská ochranářka Paula Kahumbová | Zdroj: ČTK

Sám také vůbec první spálení rohoviny a slonoviny ve své zemi v roce 1989 inicioval. Podle něj by ti, kteří se snaží nosorožčí rohovinu prodávat, měli být veřejně odsouzeni, protože se vědomě pokoušejí na nosorožcích vydělat i za cenu jejich případného vyhynutí.

Leakey při projevu ve Dvoře akci označil za jasný vzkaz africkým státům, že by rohovina neměla být v žádném případě prodávána. „Věřím, že když země jako ČR zvedne hlas proti prodeji rohoviny, mnoho zemí bude naslouchat. Nedívejte se na to pálení rohoviny jako na pálení peněz, ale jako na fakt, že si kupujeme budoucnost nosorožců," uvedl.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem spálila 19. září na protest proti nelegálnímu obchodu se zvířaty a pytláctví 33 kilogramů nosorožčí rohoviny. | Zdroj: ČTK

Ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas řekl, že v době, kdy soukromníci v Jihoafrické republice usilují o legalizaci prodeje rohoviny, je potřeba vyslat výrazný signál. „Nemyslíme si, že my jsme ten nejvýraznější signál. Je jich potřeba vyslat co nejvíce, aby to bylo jako puzzle, které se poskládá do informace, která zasáhne celý svět, že rohovina není komodita k obchodování a ten, kdo ji kupuje, je hlupák," řekl Rabas. Předpokládá, že by zahrada v podobných akcích mohla pokračovat.

Na snímku zprava jsou keňská ochranářka Paula Kahumbová, modelka Veronika Vařeková, ochránce nosorožců Richard Leakey a ředitel zoologické zahrady Přemysl Rabas (zcela vlevo). | Zdroj: ČTK

Podle informací mezinárodní organizace pro záchranu nosorožců Save the Rhino International (Zachraň nosorožce) od roku 2007 zabili pytláci v Africe nejméně 7100 nosorožců a ve volné přírodě jich zůstává zhruba 25 000. Například organizace Traffic, která monitoruje obchodování s volně žijícími zvířaty, letos v září uvedla, že pašerácké gangy z rohů nosorožců vyrábějí šperky, aby unikly odhalení na letištích.

Dvorská zoo patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na světě, nyní jich chová 19. Ve dvorské zoo se dosud narodilo 56 nosorožců, první se tam narodil v roce 1976.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme