Protest proti vládním reformám vnímají politici různě

Účast na demonstraci proti způsobu vládnutí kabinetu Petra Nečase přesáhla podle organizátorů 100 tisíc. Řečníci z řad odborů a občanských iniciativ ve svých projevech kritizovali vládní reformy. Reakce politiků se liší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace, kterou pořádají odbory a dvě desítky organizací a iniciativ v Praze

Protivládní demonstrace, kterou pořádají odbory a dvě desítky organizací a iniciativ v Praze | Foto: Filip Jandourek

Desítky tisíc lidí odmítajících způsob vládnutí kabinetu Petra Nečase se sešly na Václavském náměstí v Praze. Mnohé z nich do metropole dopravily mimořádně vypravené vlaky a autobusy.

Prostest podporují i dvě desítky občanských organizací a iniciativ. Heslem akce je STOP vládě a cílem přimět krizí zmítaný kabinet, aby podal demisi a byly nové volby.

"Nečekal jsem takovou účast, ale dnes je tady 120 tisíc lidí. Je to největší protest od roku 1989, tak si to, vládo, zapiš za uši," zdůraznil na Václavském náměstí předseda Českomoravské odborové konfederace Jaroslav Zavadil. . "Vláda devastuje státní struktury a ponižuje bezbranné svými asociálními reformami. Slibovala rozpočtovou odpovědnost, ale namísto toho se zadluženost státu zvyšuje."

Podle premiéra Petra Nečase patří protivládní protesty k demokracii a odbory mají na jejich organizování právo. Na reformách a úsporných opatřeních ale podle něj vláda i přesto trvá.

„Respektuji právo občanů vyjádřit svůj názor demokratickou formou. Jsme ve svobodné zemi a součástí Evropy, kde jsou podobné protesty běžné. Odmítám však politizaci akce odborů, kterou představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň. Jejich zájmy a prostředky jsou totožné: chaos, negace, konec nezbytných reforem, absence věrohodné alternativy,“ uvedl Nečas ve svém dnešním prohlášení.

Varoval v něm před dluhovou pastí, které chce kabinet zabránit. "Proto se nemůžeme chovat populisticky, proto musíme pokračovat v rozpočtově zodpovědné politice snižování zadlužování státu. Chceme o ní diskutovat i s odbory, a není to vláda, kdo tato jednání bojkotuje," uvedl Petr Nečas.

Různé pohledy

Ministr financí Miroslav Kalousek se chystal hájit postup vlády přímo mezi demonstranty na Václavském náměstí, nakonec své plány změnil a rozhodl se oslovit širší veřejnost prostřednictvím televize a rozhlasu:

„Já bych také raději říkal: daně se budou snižovat a dávky zvyšovat. Říká se to lépe, jen psychopat říká špatné zprávy, ale je neodpovědné zastírat skutečnost a nestartovat potřebná opatření včas, protože když je nenastartujete včas, tak ta léčba je potom daleko dramatičtější.“

ONLINE: V centru Prahy demonstrují proti vládě a reformám desetitisíce lidí

Číst článek

Naopak předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka považuje požadavky odborářů za oprávněné.

„Jsme přesvědčeni, že požadavky odborů a občanských iniciativ jsou oprávněné a jsou spravedlivé. Vládní politika v posledních měsících a letech ničí hospodářský růst, ničí pracovní místa, reformy nás dostávají do spirály zdražování, poklesu a chudnutí.“

Jediným řešením jsou tak podle sociální demokracie předčasné volby.

Protivládní demonstrace, kterou pořádají odbory a dvě desítky organizací a iniciativ v Praze | Foto: Filip Jandourek

To však odmítá vicepremiérka Karolína Peake. V reakci na dnešní protivládní protesty uvedla, že předčasné volby nejsou řešením současné situace. Míní, že v době krize je zodpovědné pokračovat v krocích, které vláda započala, byť mají nepříjemné dopady.

Tématem škrtů a zvyšování daní se zabývá dnešní Speciál Martina Veselovského. Poslouchejte od 15 hodin na Radiožurnálu nebo sledujte přímý VIDEOPŘENOS na našem webu Zprávy.rozhlas.cz.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme