Použité pleny a transparenty. Matky u Babiše protestovaly proti zvýšení rodičovské jen u novorozenců

Použité dětské pleny přineslo v pondělí ráno premiérovi Andreji Babišovi (ANO) do Úřadu vlády několik nespokojených matek malých dětí. Chtěly tak protestovat proti plánu kabinetu zvýšit rodičovský příspěvek o 80 000 korun od příštího roku jen nově narozeným dětem. Vláda původně slíbila, že by celkem 300 000 místo nynějších 220 000 korun měly dostat všechny rodiny s dětmi do čtyř let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestovali kvůli rodičovskému příspěvku pouze pro novorozence (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Za stejnou práci by to byla různá odměna. Je to nespravedlivé a nesolidární,“ řekla protestující matka Michaela Trtíková Vojtková k návrhu na zvýšení rodičovské jen pro novorozence. Skupinka protestujících měla s sebou transparent s nápisem „H**** pro Babiše“, do podatelny doručila obálky s použitými plenami.

Zvýšení rodičovské o 80 000 korun na 300 000 korun Babišova vláda slíbila v programovém prohlášení. Loni koaliční strany debatovaly o tom, že kvůli vyšším výdajům přidání rozdělí. Chtěly dávku zvednout nejdřív o 40 000 korun od letošního pololetí a do konce volebního období pak o zbývajících 40 000. Minulý rok v listopadu koalice ale oznámila, že rodičovskou zvýší všem od roku 2020 o 80 000 korun. Minulý týden se pak dohodla na tom, že víc by měli dostat od příštího roku pouze ti rodiče, jimž se potomek teprve narodí.

‚Bude to chudý život.‘ Ani po zvýšení rodičovského příspěvku nenakoupíte dětem tolik co v roce 2007

Číst článek

Rozhodnutí vyvolalo bouři mezi rodiči malých dětí a tisíce odmítavých reakcí na sociálních sítích. Premiér se měl sejít se zakladatelem facebookové skupiny Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Martinem Štrosem a dalšími rodiči. Po schůzce slíbil, že o rodičovském příspěvku bude kabinet ještě jednat a rozhodne do konce května.

Plány Maláčové

Na postupu se rodiče ve skupině neshodnou. Vznikla proto už i další skupina s názvem Spravedlivý Rodičovský příspěvek bez kompromisu, která prosazuje navýšení dávky všem rodinám.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že na zvednutí dávky všem domácnostem s dětmi do čtyř let by bylo potřeba najít osm z celkových 11 miliard korun. Její resort je ve svém rozpočtu ale ušetřit nedokáže, dodala.

Zastánci navýšení rodičovské poukazují na to, že se příjmy rodin po narození potomka hluboko propadnou. Uvádějí, že zatímco ceny rostou, dávka se neupravovala.

Někteří ekonomové a odborníci na sociální problematiku ale zase upozorňují na to, že Česko má ve srovnání s cizinou rodičovské volno výrazně delší a má také nízkou zaměstnanost matek. Navýšení částky by nepřispělo k tomu, aby se ženy vracely do práce, míní experti. Podle nich by měl stát podporovat spíš to, aby byly dostupné školky a další služby pro rodiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme