Protest studentů a pedagogů vysokých škol

Poprvé po listopadu 1989 se celá akademická obec spojila v jednotném protestu. Vysokoškolský odborový svaz uspořádal v centru Prahy průvod, který měl zejména poslance upozornit na kritickou situaci ve financování vysokých škol. Zúčastnilo se ho asi 300 lidí. Akci podpořila akademická reprezentace i studenti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protest vysokoškoláků | Foto: René Volfík

Toto je velmi vážná chvíle, říká předseda Rady vysokých škol František Ježek. "Nevěřil bych nikdy, že od roku 1989 bude poprvé v roce 2003 potřeba vyjít do ulic." Akademičtí funkcionáři i odboráři se shodují v tom, že v nynější situaci už nemají jiné východisko.

Vyzbrojeni bubny a dalšími hudebními nástroji přijeli do Prahy olomoučtí studenti. Akci pojali jako smuteční tryznu za českými vysokými školami. Kde se u nich nedostatek financí projevuje nejvíce?

"Na špatném provozu školy, chybějí tam základní věci."

"Profesoři odcházejí, zvlášť ti mladí."

Podobný je názor i reprezentace vysokých škol. Pokud nám stát nepřidá, budeme stále více zaostávat za světem, varují pedagogové. "To, prosím pěkně, by si měla uvědomit politická reprezentace, protože nevím, do čeho jiného máme dávat peníze, když ne do našich dětí," uvádí předseda Konference rektorů Ivan Wilhelm.

Příští rok měly vysoké školy zahájit reformu, slíbené peníze na ni ale nedostaly. Poslední kapkou pro jejich reprezentaci byla snaha některých poslanců okleštit jejich, už tak zkrácený rozpočet o dalších 150 milionů.

Ministr financí Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že protest akademické obce není oprávněný. Školy sice dostanou méně, než chtěly, ale přece jen víc než letos. "V tuto chvíli vycházíme z reálných možností státního rozpočtu."

Naopak vedení ministerstva školství akci akademické obce podpořilo, stejně jako šéf školského výboru sněmovny Walter Bartoš z ODS. Podle něj současná koaliční vláda rozhodně neplní své programové prohlášení, v němž je podpora oblasti vzdělávání jednou z priorit.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme