Protestující speditéři se jednání s vládou nedočkali

Komplikace v provozu na hranicích se Slovenskem a Německem dnes způsobil protest speditérů. Od rána neodbavovali na osmi nejfrekventovanějších hraničních přechodech kamiony. Přestože se požadovaných státních kompenzací nedočkali, protest společně ukončili ve 20 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kamiony na hranicích | Foto: Václav Šálek

Svaz hraničních speditérů a celních agentů ČR požaduje od státu odstupné pro tři tisíce zaměstnanců, které budou kvůli vstupu do EU spediční firmy muset propustit. Bouří se proti tomu, že s nimi vláda nechce jednat.

Ministr financí Bohuslav Sobotka kompenzace odmítá a soukromým firmám žádné peníze daňových poplatníků dát nechce. Speditéři se tak dnes ze strany vlády žádné reakce na své požadavky nedočkali.

Ministerstvo práce a sociálních věcí naopak oznámilo, že na rekvalifikační programy pro propuštěné uvolní až deset miliónů korun. "Přednostně podpoříme rekvalifikační programy a uvolníme na ně prostředky v rámci aktivní politiky zaměstnanosti," potvrzuje mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová.

Speditéři ale žádají, aby kabinet zajistil pomoc ve výši 90 miliónů korun. Podle předsedy Svazu hraničních speditérů Františka Zugara proto mohou protesty pokračovat i několik dní. "Důvodem pro ukončení akce by bylo, pokud by se některý z příslušných ministrů písemně zavázal, že bere zodpovědnost za projednání usnesení ve vládě," uvedl Zugar.

Dnešní protest způsobil potíže protest hlavně na přechodech s Německem. Na příjezdu do republiky zaplnily kamiony okolí Cínovce a Rumburku. V kolonách uvízly tisíce kamionů. Potřebné doklady získali pouze řidiči, kteří vezli potraviny či zvířata. Klid naopak vládl na hranicích se Slovenskem. Kamiony tam začaly plnit parkoviště až před polednem.

Podle Zugara dosáhli speditéři toho co chtěli. Upozornili na své problémy a zároveň nezpůsobili větší omezení nebo újmu dopravcům. Dnešní protest ale nebude poslední. Další akce už prý nebudou, jako ta dnešní, dopředu avizované.

Martin Hromádka, Michal Záboj, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme