Protestující ukončili blokádu

Nespokojení dovozci ojetých aut a provozovatelé autoškol ukončili protestní blokádu ministerstva dopravy. Splnili tak slib daný po odpoledním jednání s poslanci ze sněmovního podvýboru pro dopravu a zástupci ministerstva, které inicioval předseda sněmovny Václav Klaus. Účastníci schůzky se dohodli na vzniku dvou společných skupin, které budou hledat řešení kritizovaných problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V první skupině mají být čtyři poslanci podvýboru, tři zástupci dovozců aut a tři zástupci ministerstva dopravy. Poprvé se sejde už příští pondělí a bude jednat o sporných otázkách v prováděcích předpisech a doplňkových vyhláškách k zákonu o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Obdobná skupina bude jednat o požadavcích Asociace autoškol. Protestující považují tento výsledek za své vítězství a neskrývali svou spokojenost. Ministr dopravy Jaromír Schling, který se jednání sněmovního podvýboru také zúčastnil, přislíbil, že jeho resort do obou skupin vyšle kvalifikované a odpovědné zástupce. Ministerstvo je podle něj připraveno vyjít vstříc všem, kteří přicházejí s konstruktivními návrhy. Podle Jiřího Volkána z Asociace autoškol skončily protesty přijatelným kompromisem.

Kolem osmé hodiny ráno nespokojení dovozci ojetých aut a zástupci autoškol asi na hodinu znovu zablokovali pražskou magistrálu na Hlávkově mostě. Krátce po deváté hodině ale most uvolnili, a vyhověli tak podmínce šéfa Senátu Petra Pitharta, který byl ochoten zapojit se do jednání o jejich požadavcích jen za předpokladu, že od blokády ustoupí.

Jednání sněmovního podvýboru pro dopravu se zúčastnil i ministr dopravy Schling. Ten ještě před začátkem schůzky Českému rozhlasu řekl, že je ochoten v jednání s protestujícími zástupci dovozců ojetin a provozovatelů autoškol pokračovat. "Já jsem ochoten pokračovat tam, kde jsme skončili u předsedy vlády, to znamená, aby protestující místo protestů zasedli do pracovních skupin a pracovali na řešení problému." Tento dohodnutý postup podle něj druhá strana nedodržela. Schling také znovu zopakoval, že ministerské křeslo opustit nehodlá. "Na moji hlavu má zálusk více skupin, proto nechci zvýhodnit dovozce či někoho jiného a raději vydržím až do voleb."

Přesně v 15 hodin přišel na ministerstvo dopravy jednat se zástupci protestujících a ministrem Jaromírem Schlingem i šéf senátu Petr Pithart. Ke své roli v něm uvedl: "Jsem tu samozřejmě jako prostředník a vyjednavač, nikoliv jako soudce." Protestujícícm za ustoupení od blokád poděkoval. Výsledkem jednání by mělo být ustanovení komisí, které se budou co nejdříve zabývat problémy dovozců ojetých vozů a zástupců autoškol. Jak Českému rozhlasu potvrdil mluvčí asociace autoškol Bedřich Liška, ráno se na tom dohodl s Petrem Pithartem. "Pan předseda se přesvědčil, že naše požadavky jsou oprávněné. Od premiéra Zemana zjistil, že jsme žádnou pozvánku do komise nedostali."

Vedení ODS podle předsedy strany Václava Klause považuje situaci za neúnosnou, vyžadující řešení. Chce proto diskusi přenést na parlamentní půdu. "Nejsme příznivci ani organizátoři blokád, jsme pro jednání politické, protože to politický problém je." Klaus dále uvedl, že jeho strana odmítá aroganci ministra dopravy a jeho úředníků a komplikace podnikání vyhláškami, které překračují schválené zákony. Řada požadavků demonstrantů je podle něj pochopitelná a ODS srozumitelná. O personálních změnách ve vedení resortu dopravy při odpoledním setkání podvýboru jednat odmítá. Jak pro Český rozhlas uvedl, pokud by se téma posunulo tímto směrem, přestane zasedání řídit.

Podle KDU - ČSL vláda situaci nezvládla. Jak Českému rozhlasu řekl lidovecký stínový ministr dopravy Ivan Foltýn k situaci vůbec nemuselo dojít, kdyby se zástupci autodopravců a autoškol byli představitelé státu ochotni jednat. Sám Foltýn se dnes pokusil přimět obě znesvářené strany ke společné schůzce, když se ráno sešel s ministrem dopravy Jaromírem Šlingem. "Podle mého názoru se situace mění k lepšímu a zdá se, že obě strany najdou nějaký způsob komunikace," uvedl.

Na místě blokády operovalo osm policejních antonů s asi 40 příslušníky pořádkových jednotek, kteří se snažili demonstranty z magistrály vytlačit. Policisté odkláněli dopravu na Vinohradskou třídu a na křižovatku U Bulhara, ve směru z Prahy 7 na pobřežní komunikaci. Ke střetům s demonstranty nakonec nedošlo. Poté, co jim předseda sdružení dovozců vozidel Jan Slawisch tlumočil Pithartovy podmínky, a po jednání s ředitelem pražské policie Radoslavem Charvátem magistrálu dobrovolně opustili a přesunuli se zpět před ministerstvo dopravy. Na Hlávkově mostě zůstávají pouze v pravém jízdním pruhu ve směru do centra jejich odstavené automobily a policie je označila světelnými zábranami.

Na otázku Radiožurnálu, jak by policisté postupovali, kdyby se demonstranti opět na magistrálu vrátili, Charvát odpověděl: "Nebudeme nikomu zamezovat vstup na nějaké určité místo, ale pakliže budou demonstranti blokovat dopravu, tak se dopuštějí minimálně přestupku a tam policie zasáhne."

Účastníci blokády ministerstva dopravy strávili před budovou tohoto resortu noc. Jak potvrdila mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová, policie nezaznamenala žádné incidenty, při kterých by musela zasahovat.

Blokáda je výrazem nespokojenosti zástupců Asociace autoškol ČR a Svazu drobných dovozců, opravářů a prodejců motorových vozidel s legislativním chaosem při přihlašování ojetých vozů a situací kolem autoškol. Jejich nátlaková akce dostala ve středu podobu dočasné blokády tří frekventovaných míst ve středu hlavního města. Šlo o Hlávkův most, křižovatku u hotelu Hilton a dopravní uzel pod vyústěním Letenského tunelu na nábřeží.

Do Prahy ve středu přijelo podpořit blokádu na 800 automobilů dovozců ojetých aut, zástupců asociace autoškol a dalších organizací. Demonstranti požadují odchod ministra dopravy Jaromíra Schlinga a dalších dvou úředníků resortu z funkce. Organizátoři akce jim vyčítají, že nesou odpovědnost za nedostatky při přihlašování vozů a nejasné podmínky pro získávání řidičských průkazů. Premiér Miloš Zeman však ministra odvolat nehodlá.

Aktuální informace o dopravní situaci v hlavním městě uslyšíte ve vysílání ČRo 1 - Radiožurnálu a jeho Zelené vlně. Průbežné informace z pražských ulic přináší i server Motožurnál.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Vladimír Hrubý, Petr Jansa, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme