Protesty autodopravců v Rumburku

Hraniční přechod v Rumburku dopoledne blokovali autodopravci ze sdružení Česmad Bohemia. Protestovali tak proti poplatkům, které za průjezd odstavným parkovištěm do celního prostoru vybírá město. Dopravci tvrdí, že mýtné platí neoprávněně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

celní prostor v Rumburku | Foto: Libor Zavoral

Autodopravci ze sdružení Česmad považují mýtné za nezákonné, a proto se rozhodli ho neplatit. Před celním prostorem se tak postupně vytvořila kolona asi 30 kamionů. Zhruba stejný počet nákladních aut zůstal stát asi dva kilometry před tranzitním parkovištěm v místech, kde dopravu regulovala policie.

Na příjezdové komunikaci před parkovištěm byli řidiči odhodláni vydržet ve svém protestu co nejdéle, a to i přes komplikace, které je tam čekali. "V tomto momentě mi hrozí normálně penále asi 10 tisíc eur," řekl Českému rozhlasu jeden z protestujících řidičů. "Tak já tady budu čekat, protože chci, aby se s tím konečně něco udělalo, protože to je nekonečný," dodal další.

Nakonec zástupci autodopravců závoru zabraňující vjezdu na parkoviště a do celního prostoru na krátkou chvíli odstranili. K celnímu odbavení tak bez poplatků projelo asi 30 kamionů. Řidiči, kteří se k protestu nepřipojili, platili mýtné dál. Vjezd poté svými těly zatarasili městští policisté - proti žádné straně sporu ale nezasáhli. Správci parkoviště následně vrátili závoru na své místo a provoz se vrátil k běžnému normálu.

Vybíráním poplatků za průjezd do celního prostoru k hraničnímu přechodu Rumburk se ale zřejmě bude zabývat soud. Naznačil to právní zástupce sdružení autodopravců Česmad Bohemia Narcis Tomášek. Počínání města totiž považuje za nezákonné. "Ono tady zamezuje vlastně průjezdu do celního prostoru, který vůbec neodpovídá pravomocím města. Vytváří překážky, a kdybych to měl laicky kvalifikovat, není to nic jinýho, jako kdyby někdo na dálnici hodil balvan." Tomášek navíc prohlásil, že sdružení zřejmě podá podněty k trestnímu stíhání na městské policisty, kteří podle něj zneužili svých pravomocí. Zvažuje také podání trestního oznámení na starostu Rumburka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Narcis Tomášek o žalobě na město

Markéta Kaclová, Josef Suk, Petr Jansa, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme