Pákistán zrychlí soudní procesy s podezřelými ze znásilnění. Pachatele může čekat chemická kastrace

Pákistánský prezident Árif Alví vydal dekret, který zrychluje soudní procesy s lidmi, kteří jsou podezřelí ze znásilnění. Jde o reakci na protesty vyvolané znásilněním ženy, jíž na dálnici došel benzin v autě. V úterý o tom informují zpravodajské agentury.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V reakci na protesty se řeší také to, že pachatelé útoků můžou být chemicky kastrováni | Zdroj: Reuters

Speciální soudy se budou muset s případy takových trestných činů vypořádat během čtyř měsíců. Dekret zakazuje zveřejňovat identitu obětí a zavádí až tříletý trest vězení pro úředníky, kteří při vyšetřování znásilnění postupují nedbale. Pachatelé, kteří takové útoky spáchají opakovaně, by mohli být chemicky kastrováni. Vzniknout má jejich celostátní registr.

Postup úřadů vůči sexuálním útočníkům se v Pákistánu stal předmětem debaty poté, co dva muži znásilnili matku dvou dětí na dálnici nedaleko Láhauru. Hlavní vyšetřovatel pak řekl, že si za to může oběť sama, protože neměla jet autem v noci a měla zvolit rušnější silnici. V říjnu pak byli zatčeni dva muži, kteří jsou nyní ve vazbě.

Pákistánci demonstrovali za propuštění vyšetřovatele případu znásilnění. Na vině byla podle něj oběť

Číst článek

Dekret musí během 120 dnů schválit poslanci. Agentura AP píše, že případy znásilnění se nyní u soudů vlečou celé roky, hlavně kvůli špatné práci vyšetřovatelů a chybám v zákonech. Podle nevládních organizací jen tři procenta sexuálních útoků nebo znásilnění končí rozsudkem.

Britská BBC na svých internetových stránkách uvádí, že chemickou kastraci pro pachatele sexuálních trestných činů už některé země zavedly. Před čtyřmi lety takový zákon přijala Indonésie, kde jsou léky zamezující tvorbě testosteronu podávány pedofilům, v Polsku jsou zase nasazovány dospělým, kteří znásilní dítě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme