Protesty na olomoucké univerzitě

Několik tisíc studentů, pedagogů a zaměstnanců Univerzity Palackého v Olomouci dnes protestovalo proti nedostatečnému financování vysokých škol. Nynější sociálně demokratická vláda slíbila vysokým školám na příští rok z rozpočtu dvě miliardy korun. Vypadá to ale, že tyto peníze vysoké školy nejspíš neuvidí. Proto budou nuceny snížit počty přijímaných studentů. O dalším postupu by se měla příští týden radit Česká konference rektorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důsledkem dlouhodobého nedostatečného financování může být podle rektorky tamní univerzity Jany Mačákové kolaps českého vysokého školství. Jak řekla, vysoké školy jsou přes sliby všech dosavadních vlád podfinancovány a v současné době už bezprostředně hrozí snížení kvality vysokoškolského vzdělávání. Akademický senát olomoucké Univerzity Palackého se připojil k České konferenci rektorů a vyzval ministra školství Eduarda Zemana k odchodu z funkce.

Olomoučtí jsou podle rektorky Mačákové připraveni i k nátlakovým akcím. "Určitě bychom k akcím přikročili, pokud bude jednoznačně řečeno, že ty dvě miliardy nebudou. Asi bychom museli sáhnout i k přerušení výuky."

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme