Odboráři budou 27. listopadu protestovat, oznámil Středula. Nesouhlasí s kroky vlády

Odbory vyhlásily na 27. listopadu den protestů, nesouhlasí s kroky vlády. Novinářům to řekl po úterním zasedání rady Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) její předseda Josef Středula. Mají být podle něho i stávkové aktivity. Uvedl, že v úterý příštího týdne seznámí s důvody protestů prezidenta Petra Pavla. K půlnoci na středu odboráři končí stávkovou pohotovost, v níž jsou kvůli záměrům kabinetu od poloviny května.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:40 31. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Středula

Josef Středula | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V pondělí 27. listopadu podpoří odborové svazy protesty podle Středuly různými formami. „Od těch nejtvrdších, to znamená stávkové aktivity, až po aktivity těch, kteří stávkovat nemohou z titulu zákona. Přímých stávkových aktivit se zúčastní největší odborové svazy,“ řekl odborový předák.

Stávka by podpořila ministra. Nemůže se přidat pouze učitelům, zdůrazňuje šéf školských odborů

Číst článek

Jmenoval svazy KOVO, pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství, svaz státních orgánů a organizací a školské a vysokoškolské odbory.

Další svazy protesty podpoří podle Středuly podle svých možností. K podpoře protestů odbory ČMKOS vyzvaly zaměstnance, kteří jsou v jiných svazech, nebo nejsou v odborech organizovaní, a veřejnost, dodal.

Českomoravské konfederace odborových svazů je největší odborová centrála v Česku. Zastřešuje 31 svazů dohromady se zhruba 270 tisíci členy. Předseda svazu KOVO Roman Ďurčo novinářům po jednání řekl, že jeho svaz bude podporovat hodinovou stávku v její nejrazantnější formě, plánuje i jednání s dalšími organizacemi včetně Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka.

„Budeme vše ladit s regiony, nechceme poškodit žádného ze zaměstnavatelů,“ uvedl Ďurčo s tím, že akce je namířena proti vládě.

‚Fatalní dopady‘

Důvodem protestů je podle Středuly zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojenost s kroky vlády například v důchodech, hrozba zásadního zdražení elektřiny nebo pokles reálných mezd.

Jde podle něho také o dopady konsolidačního balíčku, který má podle vlády v příštích dvou letech mimo jiné daňovými změnami pomoci snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun. „Považujeme tyto dopady za fatální, nebezpečné a zhoršující životní úroveň,“ řekl Středula.

Zachovat benefity, zrušit omezení pro sociální fondy škol a firem. Devět změn, které žádají odbory a firmy

Číst článek

S prezidentem republiky se Středula setká den před plánovaným senátním projednáváním balíčku. Senátory vyzval odborový předák k tomu, aby návrh zákona upravili z hlediska dopadů na zaměstnance a další subjekty, kterých se dotkne.

„Pokud chtějí, aby v České republice byl větší klid, tak by to udělat měli,“ dodal odborový předák.

O 27. listopadu mluvil Středula jako o symbolickém dnu. Ve stejný den v roce 1989, tedy za takzvané sametové revoluce, se uskutečnila v tehdejším Československu dvouhodinová generální stávka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme