Protesty pilotů pokračují, lety o víkendu ale zřejmě neohrozí

Protesty pilotů Českých aerolinií proti restrukturalizaci firmy pokračují i dnes. Neměly by už ale mít takové dopady jako včera. ČSA se totiž během noci podařilo zajistit pronájem náhradních letadel i s posádkou. Aerolinie také oznámily, že zajistí všechny víkendové lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena u přepážky na letišti v Ruzyni | Foto: Filip Jandourek

„Společnosti se podařilo zajistit několik náhradních letounů i posádkami. Jednak od dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines a také od dalších dopravců,“ potvrdila mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z letiště v Ruzyni se přihlásil reportér Radiožurnálu Martin Drtina

Jde o 4 stroje Airbus A 320 bulharské společnosti VIA, které si České aerolinie pronajaly i s posádkami a použijí je místo protestujících zaměstnanců. Na letišti v Ruzyni přistály v noci.

Ráno bylo na pražském letišti v Ruzyni zrušeno 8 letů, 2 na odletu a 6 na příletu. Lidé neodletěli s ČSA do Hamburku a Hannoveru. Zrušeny jsou lety ze slovenského Popradu, z Žiliny a také z Říma. Jinak je na letišti běžný provoz.

Podle reportéra Radiožurnálu věděli cestující na Ruzyňském letišti o zrušených letech dopředu, informace měli z internetu nebo se je dozvěděli na speciální lince ČSA.

ČTĚTE TAKÉ: ČSA si pro případ pokračujících protestů najaly náhradní letadla

Pilotům vadí, že ČSA chtějí převést 11 letadel do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines, která zajišťuje primárně charterové lety. Označují to za vyvádění majetku ze společnosti.

Vedení aerolinek oponuje tím, že o žádné vyvádění majetku nejde, protože letadla se přesouvají v rámci jedné skupiny, tedy aeroholdingu.

Manažeři Českých aerolinií a předáci Českého sdružení dopravních pilotů se na společné schůzce pokouší dojednat nějaké řešení. Je možné, že se piloti dohodnou na změně formy protestu, a s tím pak půjdou na jednání s vedením ČSA. Jestli se spor podaří vyřešit a ukončit, nebo budou protesty pokračovat dál, by mělo být jasné po 18. hodině.

Postup pilotů dnes tvrdě odsoudil premiér Petr Nečas. „Pokud se piloti Českých aerolinií rozhodli definitivně za vládu vyřešit problém, co dělat s ČSA, tím, že je zlikvidují svým chováním, na čemž velmi intenzivně pracují, svým způsobem to bude pro vládu úleva," prohlásil Nečas a dodal:

„Vláda rozhodně bude trvat na tom, aby byly přísně dodržovány zákony, to znamená kroky, které piloti dělají, nemohou zůstat bez odezvy, a pokud se rozhodli těmito kroky svého zaměstnavatele definitivně potopit, není způsob, jak jim v tom zřejmě zabránit."

Igor Maňour, Martin Drtina, Jan Herget, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme