Protesty praktických lékařů budou pokračovat. Příští středu zavřou ordinace úplně, řekl jejich předseda

Sdružení praktických lékařů vyzvalo své členy, aby 18. října, tedy příští středu, na jeden den zavřeli ordinace. Protestuje tak proti byrokracii a podfinacování praxí. Na úterní demonstraci lékařů ve Žlebech na Kutnohorsku to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Žleby (Kutnohorsko) (Aktualizováno: 11:42 10. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praktičtí lékaři pořádali 10. října ve Žlebech na Kutnohorsku symbolický pohřeb zavřené ordinace. Akce je součástí dnešního protestu praktických lékařů. | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

„Pokud by naše požadavky nebyly akceptovány, jsme připraveni zavírat opakovaně," oznámil Šonka novinářům. Předpokládá, že akci podpoří většina kolegů. Ordinace by mohlo zavřít více než 6000 praktických lékařů a ambulantních specialistů z celé republiky. Protest organizují společně Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Sdružení ambulantních specialistů. Stomatologové podle Šonky protest podporují, ale budou ordinovat.

Parte na protest v ordinacích. Lékařům vadí kromě nízkých odměn také EET a málo času na pacienty

Číst článek

Důvodem protestu je podle praktiků dlouhodobé podhodnocení ambulantní péče a její tristní stav, kterému podle něj ministerstvo zdravotnictví nevěnuje pozornost. Lékařům vadí povinnost předepisovat recepty jen elektronicky a chystaná elektronická evidence tržeb. Protestují také proti tomu, že úhrady jejich práce ze strany zdravotních pojišťoven mají příští rok stagnovat. Vadí jim, že ministerstvo přidává hlavně nemocnicím.

Praktický lékař Oto Košta z Olomouce se 10. října také připojil k protestu. Ordinace zůstaly otevřené, lékaři měli na rukávech černé pásky (na snímku). | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„Říkáme, že zavíráme ordinace teď na jeden den proto, abychom je nemuseli zítra zavřít navždycky, a věříme, že pacienti tohle pochopí a že to je i v jejich zájmu. Jde o zachování dostupnosti primární péče co nejblíže občanům," dodal Šonka.

Protestovat po České republice má dnes asi 10 000 lékařů. Ordinace ale zůstávají otevřené, lékaři mají na rukávech černé pásky. Ve Žlebech na problémy praktiků upozornil smuteční průvod zhruba 50 lidí s rakví a muzikanty. Podle organizátorů šlo o symbolický pohřeb českého ambulantního lékařství.

Protesty praktických lékařů budou pokračovat | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme