Protesty proti amnestii pokračují. Obrazy Klause mizí z dalších úřadů a škol

Některé úřady a školy sundaly ze zdí portrét prezidenta Václava Klause. Protestují tak proti jeho novoroční amnestii. Výzvu spustil nezávislý starosta Želechovic nad Dřevnicí na Zlínsku Michal Špendlík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Želechovic Michal Špendlík uklízí prezidentovu podobiznu do skříně. | Foto: Andrea Kratinová

Starosta Želechovic původně požádal o podporu jen několik svých kolegů v regionu. Připojily se k němu ale asi dvě stovky starostů a ředitelů škol z celé země a další podle něj přibývají.

Portrét hlavy státu schovali do skříně i ve Vysokém poli na Zlínsku. Vadí jim velkorysost, s jakou byla amnestie vyhlášena. „Umožňuje amnestii i tunelářům a korupčníkům a já si myslím, že tady to pan prezident přehnal,“ uvedl starosta Josef Zicha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta obce Vysoké pole na Zlínsku Josef Zicha vysvětlil, proč se rozhodl sundat portrét hlavy státu

Ani obyvatelé obce si prý na odstranění portrétů prezidenta nestěžují. „Já jsem o tom s občany mluvil vlastně ihned po vyhlášení amnestie a byl to taky jeden z důvodů, proč jsme toto udělali. Protože si myslím, že mezi lidmi je nesouhlas s amnestií velký,“ vysvětlil.

Zdůrazňuje, že protest vznikl z osobní iniciativy a vyjadřuje pouze názory konkrétních lidí. Další protesty proti amnestii ale podle Zichy starostové neplánují, symbolické gesto považují za dostatečné.

V Plzni se zatím školy k odstraňování portrétů nepřipojují. Například na Gymnáziu Luďka Pika sice oslovení kantoři s amnestií nesouhlasí, myslí si ale, že sundáváním obrazů se nic nevyřeší.

Podobně uvažuje i většina oslovených studentů a učitelů na jihu Čech, přestože mnozí neskrývají výhrady vůči amnestii. Žáci Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích navíc ani nemají co sundat, protože obraz Václava Klause na stěně nemají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Nikola Bojčev shrnuje průběh symbolického protestu

Vyučující z Jihočeské univerzity zase zastávají názor, že portrét hlavy státu by pověšen být měl, přestože to není povinné, protože se jedná o znak české státnosti. Ani městský úřad v Českých Budějovicích se k protestu připojit nehodlá.

Na Třinecku nemizí obrazy prezidenta jen z menších obcí, podobiznu Václava Klause sundala ze zdi i starostka čtyřicetitisícového Třince.

Věra Palkovská ze sdružení nezávislých kandidátů Osobnosti pro Třinec odstranila z výzdoby kanceláře také několik let starý snímek, na kterém je zachycena spolu s prezidentem při jeho návštěvě města.

Obě fotografie by měly ještě dnes skončit ve skladu. Prezident ji prý zklamal tím, že udělil amnestii i lidem spojeným s korupcí. Symbolický akt vnímá jako osobní rozhodnutí, k žádné oficiální výzvě se nepřidala.

Podle Hradu se jedná o pokleslý politický boj

S protestem zásadně nesouhlasí teplický primátor a senátor za ODS Jaroslav Kubera. Podle něho si starostové měli zvolit jiný způsob odporu.

„Lepší když ho sundávají, než kdyby ho věšeli. Ale situace se dostává už ad absurdum, je to až neuvěřitelné. A já jen upozorňuji všechny, kteří rozdmýchávají a přikládají pod kotlem, aby se potom nedivili, až je to zaskočí a nebude cesta zpátky. Toto je už nad rámec jakékoli slušnosti a normálnosti,“ prohlásil.

Mluvčí prezidenta Radim Ochvat v České televizi řekl, že jde o pokleslý politický boj. Úředníkům a učitelům zapojeným do protestu připomněl, že za výchovu dětí mají částečnou odpovědnost.

„Jestli je pravda, že se vyskytli ředitelé škol, kteří podléhají mediální hysterii některých opozičních politiků a různých médií, a dokonce sundávají obrazy hlavy státu ze stěn školních tříd, pak by bylo na místě je požádat, aby alespoň děti, za jejichž výchovu přebírají částečnou odpovědnost, chránili před projevy pokleslého politického boje v naší zemi,“ zdůraznil.

Martina Klímová, Věra Pfeifferová, Nikola Bojčev, Romana Kostohryzová, bre, Kristina Winklerová, Iva Havlíčková, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme