Protesty skončily až dvě hodiny po půlnoci

Jihočeský hraniční přechod v Dolním Dvořišti už je po večerní blokádě průjezdný. Prostor celnice na několik hodin zablokovali rakouští odpůrci jaderné energetiky, kteří protestovali proti zítřejšímu veřejnému slyšení k Temelínu ve Vídni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konáním tohoto fora by Česká republika splnila jeden z posledních požadavků, kterými rakouská strana podmiňuje svůj souhlas se spuštěním prvního bloku elektrárny. Při večerním protestu rakouská policie nijak nezasáhla a pouze provedla kontrolu dokladů přítomných, kterým hrozí pokuta od 300 do 3.000 šilinků za účast na zakázané demonstraci.

Odpůrci atomu u našich jižních sousedů se chystají překazit zítřejší veřejné slyšení k Temelínu. Rakouská média mezitím informují podrobně o poškozené betonové desce pod turbinou jihočeské jaderné elektrárny. Tisk a také rozhlas i televize se přitom odvolávají na údaje Lidových novin a také na důvěrné informace od lidí - spolupracovníků elektrárny. Radko Pawlowec, zmocněnec hornorakouské vlády pro příhraníční jaderná zařízení, se podle deníku Courier domnívá, že testy v byly v Temelíně vedeny i přesto, že vibrace výrazně překročily přípustné hodnoty. Opoziční Strana zelených organizuje dnes dopoledne tiskovou konferenci speciálně k Temelínu. Všechna rakouská seskupení proti atomu se chystají masivně protestovat proti zítřejšímu veřejnému slyšení ve vídeńském Hoffburgu. Aktivisté chtějí svými těli uzavřít vchod do hradu.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme