Proti Drábkovým reformám demonstrovali zdravotně postižení

Na lidech se zdravotním postižením by stát neměl šetřit. To dnes asi nejhlasitěji zaznívalo na demonstraci před budovou ministerstva práce a sociálních věcí v Praze. Demonstraci svolala Národní rada osob se zdravotním postižením, které se nelíbí návrhy sociální reformy z dílny ministerstva práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky handicapovaných protestují v Praze proti sociální reformě | Foto: Filip Jandourek

Demonstrovat přijelo do Prahy určitě víc než tisíc lidí. Podle organizátora a předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy jich ale bylo mnohem víc. „Sám jsem odhadoval tisíc až tisíc dvě stě lidí, ten počet je nepochybně mnohem vyšší. Odhaduji mezi 3 a 4 tisíci lidí. Je to od nich obrovská obětavost.“

Lidé se sjeli doslova z celé republiky, potvrzuje Roman Hering ze Zlína: „Vstali jsme ráno o půl čtvrté, složitě jsme jeli vlakem do Prahy a pak tady po Praze už organizátoři zajistili dopravu. Jsou přistaveny speciální autobusy, které cirkulují mezi nádražím a místem shromáždění.“

Lidé si přinesli píšťalky, sirény a nezbytné transparenty. A proč na demonstraci přijeli? „Zákony, které se tady připravují, jsou mimo realitu, a je potřeba to dát vědět,“ řekl Radiožurnálu jeden z účastníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci zdravotně postižených sledoval reportér Zbyněk Zykmund

Čeho myslíte, že docílíte dnešním protestem?
„Jediný cíl, který to má, je, aby se tyto zákony stáhly a přepracovaly tak, aby nepoškozovaly už dost postižené.“
„Nám vadí to, že v minulosti už byly některé sociální věci zavedeny, a teď na základě něčeho, třeba že republika nějakým způsobem strádá, se snaží ušetřit na těch slabších, na zdravotně postižených,“ uvedl další.

Před demonstranty předstoupil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Snažil se jim plánované změny vysvětlit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané sociální reformě mluvila ve Stalo se dnes poslankyně za ODS Lenka Kohoutová

„Ujistil jsem všechny účastníky demonstrace, že cílem v žádném případě není snižování nároků nebo snižování toho toku peněz, který jde ke zdravotně postiženým. Jde skutečně o to, aby ten systém byl transparentnější, průhlednější a aby byl mnohem efektivnější,“ prohlásil Drábek.

Ministerstvo chce výhrady lidí se zdravotním postižením do zákonů zapracovat. Ti by ale byli nejradši, kdyby vznikly zákony úplně nové.

Výhrady i od koaličních partnerů

Návrh sociální reformy je ale teprve v meziresortním připomínkovém řízení, a tak ministři i zúčastněné organizace k němu ještě mohou vznášet připomínky.

Pod tlakem hejtmanů nicméně Drábek upustil od záměru převést na kraje povinnost zajišťovat dotace na sociální služby. Ukázalo se, že na to kraje nejsou připraveny.

Výhrady k sociální reformě, proti níž dnes protestovali postižení, mají ale i koaliční občanští demokraté a Věci veřejné. „My nesouhlasíme s některými věcmi a nad těmi vedeme diskusi,“ potvrdila ve Stalo se dnes poslankyně za ODS Lenka Kohoutová.

Podle ní jde například o chystanou změnu posuzování závislosti na pomoci. „Ta změna posuzování, tak jak je koncipována, nemůže projít. To už jsme si odsouhlasili i s ministerstvem práce a sociálních věcí a domnívám se, že tak to je dohodnuto. Prostě, tak jak je toto napsáno zatím v návrhu, tak je to skutečně k velké diskusi,“ uvedla poslankyně.

Zbyněk Zykmund, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme