Proti klíšťové encefalitidě se nechává očkovat jen 17 procent Čechů

Počet případů klíšťové encefalitidy v Česku přibývá, ale zájem o očkování se zatím nezvyšuje. Češi se proti této vážné nemoci očkují méně než třeba lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště obecné

Klíště obecné | Foto: Ondřej Hajdušek

Podle primářky kliniky pracovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jany Malinové se proti klíšťové encefalitidě nechává očkovat jen 17 procent Čechů.

„Když vezeme srovnání s Rakouskem, kde je proočkovanost 87 procent, tak je to nízké procento. Třeba v Německu je to 26 procent, postsovětské republiky mají proočkovanost kolem 39 procent,“ uvedla Malinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi se podle lékařů málo nechávají očkovat proti klíšťové encefalitidě. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

Státní zdravotní ústav letos eviduje 40 lidí nakažených encefalitidou. Nejvíce se jich nakazilo na Českolipsku, Strakonicku a Písecku.

Zájem o očkování nezvedl ani případ bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, který se encefalitidou nedávno nakazil a je vážně nemocný.

Třeba v pražském vinohradském očkovacím centru si teď nepřijde pro vakcínu víc než deset lidí týdně. Čechy možná odrazuje i to, že jedna dávka s aplikací přijde na 650 korun. Některé pojišťovny na očkování přispívají, většinou mladým do 18 let.

Na očkování by přitom měli víc myslet starší občané. Pro ně může mít encefalitida stejně katastrofální následky jako pro děti.

Očkovat lze celoročně

Lidé také často nevědí, že si vakcínu můžou nechat píchnout celoročně. Jenom je třeba zkrátit interval mezi první a druhou dávkou - ten je v zimě tři měsíce a teď, v době největší aktivity klíšťat, 14 dnů.

Takzvané rychlé očkování je podle primáře infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Václava Chmelíka dobré využít hlavně v případě, když jedeme na dovolenou do rizikové oblasti.

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

„Nechat se naočkovat v okamžiku, kdy se chystám jet nepřipraven do ohniska a chci se rychle ochránit. Na to existují u obou očkovacích látek, které jsou na trhu, zkrácené verze, kdy se dá dosáhnout odolnost už za 14 dní,“ vysvětluje Chmelík.

Někteří lidé se také bojí, že když se nechají na jaře nebo v létě očkovat a pak je kousne infikované klíště, dopadnou ještě hůř než bez vakcíny. Primářka Malinová to ale popírá:

„Jestli se přisaje v intervalu minimálně deseti dní po druhé dávce, pacient je chráněn proti onemocnění. Jestliže se toto stane po první dávce, tak ochráněný není. Musí se počkat s aplikací další dávky minimálně inkubační dobu.“

Lenka Jansová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme