Proti korupci při nákupech léků a přístrojů má zafungovat nový web

Ministerstvo zdravotnictví představilo plán, kterým chce bránit korupci při nákupech léků a přístrojů. Nemocnice najdou na internetu veřejně přístupný katalog referenčních cen těchto výrobků a budou si moct porovnat nabídku s tím, za co reálně se prodávají. Projekt má zabránit předraženým nákupům a naopak přispět k efektivnějšímu vynakládání peněz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardiolog při práci

Kardiolog při práci | Foto: Radana Schaeferová

Podobný přehled jako o cenách potravin nebo pohonných hmot bychom všichni mohli získat o útratách ve zdravotnictví. Bude stačit zadarmo kliknout na internet.

Jak nemocnice, tak jejich zřizovatelé i pacienti se tam dozvědí například to, kolik v Česku průměrně stojí magnetická rezonance. Kromě přístrojů tam budou i léky a zdravotnické materiály. Zájemci tam najdou minimální, průměrnou i maximální cenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude nový systém fungovat, přiblížil v Ozvěnách dne Pavel Kocourek z ministerstva zdravotnictví

Podle záměrů ministerstva zdravotnictví si tak zdravotnická zařízení mají porovnávat nabídku s tím, co jednotlivé položky v Česku skutečně stojí.

„Je potřeba vytvořit jakousi databázi, kde by byly všechny důležité komodity jmenované a každý zájemce, který bude chtít nakupovat ve zdravotnictví, si bude moct na webovém portálu tu svoji komoditu najít, podívat se, za jakou cenu maximální, za jakou cenu průměrnou, za jakou cenu minimální, za jakých podmínek se nakupuje,“ řekl Radiožurnálu ministr Leoš Heger.

„Neděláme si samozřejmě ambice na to, abychom jakýmsi způsobem formovali trh a nařizovali trhu, za jaké ceny se mají realizovat nákupy zdravotnické techniky," doplnil v Ozvěnách dne Pavel Kocourek z ministerstva. "Ale domníváme se, že výstupy z tohoto projektu by měly být statistické údaje, analyticko-metodické, a měly by být nástrojem a návodem pro všechny zúčastněné hráče na trhu při nákupu zdravotnické techniky, aby se měli čím řídit.“

Web by měl začít fungovat do konce roku. Projekt bude stát do 20 milionů korun a zvětší části ho zaplatí Evropská unie.

Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme