Proti plánovanému pochodu extremistů Plzní se zvedají protesty

Neonacisté se chystají na další pochod, tentokrát v Plzni. Jejich předchozí akce 10. listopadu v Praze skončila fiaskem, to je ale neodradilo od dalšího pokusu o demonstraci síly. Má být v západočeském krajském městě 19. ledna. Proti tomu rozhodně protestuje Federace židovských obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Také plzeňská Liga proti antisemitismu podle své mluvčí Věry Tydlitátové vyzývá odpovědné instituce i občany, aby akci zabránily: "Datum pochodu není ani nyní zvoleno náhodně. Ačkoli je tato akce ohlášena jako protestní pochod za svobodu slova, termín provokace se kryje s výročím transportů plzeňských Židů, které začaly 18. ledna 1942."

Podle vedoucího odboru veřejných služeb Úřadu městského obvodu Plzeň 3 Radima Lisenka petice ani jiné protesty obyvatel nemohou vést ke zrušení akce, případně jejímu zákazu.

"Účel toho pochodu je proti omezování svobody slova, tedy nic, co by bylo nezákonné. A my, jako úřad, jediné, co můžeme udělat, je, že to vezmeme na vědomí. U tohoto se nic nepovoluje, pouze se bere na vědomí. V případě, že by byl v oznámení účel nezákonný, tak potom to teprve můžeme zakázat. Pokud by na místě samozřejmě docházelo k porušování zákona, tak až na tom místě můžeme shromáždění rozpustit," zdůraznil Lisenka.

Organizátoři demonstraci do Plzně údajně svolali jako reakci na listopadový zásah policie, která zabránila neonacistům v pochodu pražským Židovským Městem. Navíc vyzývá účastníky demonstrace, kteří vlastní zbrojní pas, aby si na úřadě vyřídili povolení mít u sebe zbraň. Prý se bojí, že by demonstranti mohli být napadeni.

Na začátku listopadu se v Praze střetli neonacisté s levicovými radikály. Policie zatkla zhruba 250 až 300 osob. U některých z nich našla zbraně jako teleskopické obušky, podomácku vyrobenou pyrotechniku, sekyrky, tyče či plynovou pistoli. Při potyčkách se vzájemě zranili čtyři demonstranti, napadeni byli i dva přihlížející občané a tři své zraněné příslušníky měla i policie.

Milan Kopp, Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme