Proti podřizování vysokých škol tržní logice protestují studenti v Praze

Z pražského Albertova dnes vyrazil takzvaný pochod produktů. Tenhle neobvyklý název akce má symbolizovat odpor studentů vysokých škol k reformě vysokých škol, která podle nich jde příliš na ruku byznysu. Studenti protestují proti školnému nebo tomu, že vysoké školy se na základě reformy údajně budou muset podřídit firemní logice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentky univerzity - ilustrační

Studentky univerzity - ilustrační | Foto: busu.ca

„Samotný pochod začne na pražském Albertově, projde centrem města a bude zakončen na Palachově náměstí divadelní scénkou a happeningem,“ přiblížil Jan Bartko z iniciativy Vzdělání není zboží, která pochod organizuje.

Účastníci průvodu budou podle něj označeni čárovými kódy, které mají symbolizovat přeměnu vzdělání ve zboží a absolventů v produkty škol. „Čárové kódy budou připevněny také na budovy vysokých škol, jako znamení jejich podřizování zájmům firem a trhu“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Rádia Česko byli Jan Bartko z iniciativy Vzdělání není zboží a vedoucí projektu Reforma terciárního vzdělávání Jakub Fischer.

Protest podle něj načasovali studenti na dnešek proto, že v těchto dnech probíhá v Budapešti a Vídni oslava 10. výročí zahájení Boloňského procesu, tedy programu, který se stal akčním plánem rozvoje vysokého školství v Evropě do roku 2010.

„Po celé Evropě budou probíhat různé demonstrace. Největší ve Vídni, kde se odehrávají celý týden různé akce, kterých se účastní tisíce lidí. A my to vidíme jako šanci jako se zapojit do celoevropského týdne těchto akcí. Našim záměrem je, aby se veřejnost o toto téma mnohem více zajímala,“ přiblížil.

Vysoké školství je podfinancované

"Zcela souhlasím s myšlenkou, že české vysoké školství je podfinancované, ale nesouhlasím s tím, jakým způsobem to lze řešit. Pokud se podíváme na současný stav veřejných financí, kde je deficit veřejných rozpočtů přes 6 procent, považuji za nereálné, že by do odvětví vysokého školství připlula vyšší částka,“ uvedl na Rádiu Česko vedoucí projektu Reforma terciárního vzdělávání Jakub Fischer.

Zavádění školného je potom podle něj výsostně politickou otázkou. „Co se týká finanční spoluúčasti studentů, v rámci našeho reformního týmu rozpracováváme projekt odloženého školného. Ale otázka zavedení finanční spoluúčasti studentů, je otázkou politického rozhodnutí, které bude muset udělat politická reprezentace vzešlá z voleb,“ uvedl.

Přístup, kdy by zaměstnavatelé mohli trochu ovlivnit směr vzdělávání nejde podle něj na ruku byznysu, ale na ruku studentům. „Protože to naopak zvýší možnosti jejich uplatnění na trhu práce, budou více žádáni a lépe se uplatní ve firmách,“ dodal.

Veronika Malá, Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme