Proti rozhodnutí NBÚ se bude možné odvolat k soudu

Některá důležitá ustanovení zákona o utajovaných skutečnostech podle Ústavního soudu odporují ústavnímu pořádku. Za protiústavní označil zejména fakt, že nevydání osvědčení o přístupu k utajovaným skutečnostem nemusí Národní bezpečnostní úřad žadateli nijak zdůvodňovat, a že žadatel nemá právo na soudní přezkoumaní zamítavého stanoviska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toto ustanovení je podle Ústavního soudu v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Jak uvedl soudce-zpravodaj Vojan Güttler, platností současné podoby zákona dochází ke koncentraci moci u jediného orgánu státní správy, která může výrazně zasáhnout i do práv jednotlivce. Ústavní soud proto příslušné pasáže s účinností od 1. července příštího roku zrušil.

Jeden z navrhovatelů bývalý pracovník BIS Jan Toman, propuštěný právě kvůli nevydání osvědčení, ale ani přes dnešní verdikt Ústavního soudu neví, zda by se k Bezpečnostní informační službě vůbec vrátil. Návrat by zvažoval v případě, že by tajnou službu opustili někteří její nynější funkcionáři. Konečné rozhodnutí by ale také záleželo na tom, jak dopadne případ jeho přítele a někdejšího kolegy z BIS Vladimíra Hučína, který čelí několika trestním obviněním.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme