Proti rozhodnutí NBÚ se bude možné odvolat k soudu

Některá důležitá ustanovení zákona o utajovaných skutečnostech podle Ústavního soudu odporují ústavnímu pořádku. Za protiústavní označil zejména fakt, že nevydání osvědčení o přístupu k utajovaným skutečnostem nemusí Národní bezpečnostní úřad žadateli nijak zdůvodňovat, a že žadatel nemá právo na soudní přezkoumaní zamítavého stanoviska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toto ustanovení je podle Ústavního soudu v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Jak uvedl soudce-zpravodaj Vojan Güttler, platností současné podoby zákona dochází ke koncentraci moci u jediného orgánu státní správy, která může výrazně zasáhnout i do práv jednotlivce. Ústavní soud proto příslušné pasáže s účinností od 1. července příštího roku zrušil.

Jeden z navrhovatelů bývalý pracovník BIS Jan Toman, propuštěný právě kvůli nevydání osvědčení, ale ani přes dnešní verdikt Ústavního soudu neví, zda by se k Bezpečnostní informační službě vůbec vrátil. Návrat by zvažoval v případě, že by tajnou službu opustili někteří její nynější funkcionáři. Konečné rozhodnutí by ale také záleželo na tom, jak dopadne případ jeho přítele a někdejšího kolegy z BIS Vladimíra Hučína, který čelí několika trestním obviněním.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme