Proti školnému vysokoškoláci protestují, za bydlení si připlácejí

Studenti vysokých škol nechtějí platit školné, ale s připlácením si za lepší bydlení problém nemají. Vyplývá to z průzkumu u vedení vysokých škol. Studentům se nelíbí bydlení s více spolužáky na jednom pokoji. Na Karlově univerzitě proto snižují kapacitu tří a vícelůžkových pokojů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti proti zvýšení školného

Demonstranti proti zvýšení školného | Foto: Jiří Hošek

Jedno místo v pětilůžkovém pokoji přitom stojí 1500 korun, v případě jednolůžkového pokoje s koupelnou to může být až pět a půl tisíce.

Podle Miroslava Jašurka ze Studentské komory Rady vysokých škol však školy neruší levné, ale nekvalitní ubytování.

"Podle mezinárodního průzkumu Eurostudent je kvalita bydlení určující pro životní podmínky studujících a pravděpodobně i proto je ve většině zemí Evropské unie dominantní formou ubytování stále bydlení u rodičů," říká Jašurek s tím, že studenti, kteří se připravují na vysoce kvalifikované pozice, nechtějí strávit své studium v někdy až nedůstojném prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Jašurek ze Studentské komory Rady vysokých škol se vyjádřil k rušení vícelůžkových pokojů na vysokoškolských kolejích

Jašurek není pro rušení levného ubytování na kolejích, pokud je určeno pro osoby se špatným sociálním zázemím. Zároveň ale podle něj není správné zachovat jeho současnou podobu, neboť "právě svým provizorním charakterem pomáhá reprodukovat už existující socioekonomické nerovnosti, protože to je prostředí nepříjemné, nevhodné pro studium".

Podle dat britské banky Barclays drží Američané dluží na studentských půjčkách více než bilion dolarů, což je více, než dluží na kreditních kartách nebo na půjčkách za auta.

Jašurek se obává, že by situace v Česku po zavedení školného mohla vypadat podobně.

"Odmítání školného má dva aspekty. První se týká toho, co školné a zavedení tržní logiky dělá se samotnými vysokými školami a studiem na nich. Druhým aspekem je právě to, že v některých zemích školné skokově roste, studující si pak musejí brát půjčky a poměrně velká část je dlouhodobě není schopná splácet," uzavírá Miroslav Jašurek ze Studentské komory Rady vysokých škol.

Poslankyně Poslanecké sněmovny za TOP 09 a členka Podvýboru pro vědu a vysoké školy Anna Putnová si myslí, že rušení levnějších vícelůžkových pokojů na kolejích je příkladem toho, jak vzrostl během jedné generace životní standard.

Poslankyně TOP 09 a vysokoškolská pedagožka Anna Putnová | Foto: Noemi Fingerlandová

"Zatímco generace dnešních čtyřicátníků a padesátníků na kolejích běžně bydlela na pokojích pro tři a více studentů, dnes už chceme, aby naše děti bydlely lépe, což dokazuje i jejich zájem o bydlení na jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích," říká Putnová.

Současný systém rozdělování studentských příspěvků na ubytování se Putnové nelíbí, protože by je měli dostávat studenti sociálně slabí, kteří potřebují výpomoc, zatímco ve skutečnosti jej dostávají i ti, kteří bydlí u rodičů, nedaleko vysoké školy.

"Na studentských příspěvcích stát ročně vyplatí asi 500 až 600 korun měsíčně. Tuto částku bere asi třetina studentů. Příspěvek patří k nejzneužívanější dávce, což nepopírají ani sami studenti, kteří se často stěhují za hranice okresu jen fiktivně, aby na tuto částku dosáhli," poukazuje na zneužívání příspěvků Anna Putnová z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslankyně za TOP 09 a členka Podvýboru pro vědu a vysoké školy Anna Putnová komentuje rušení vícelůžkových pokojů na kolejích

Podle Putnové v současné době stát či vysoká škola nemůže nijak zohlednit, že pokud student má peníze na lepší bydlení, neměl by ani mít problém s placením případného školného.

"TOP 09 chce zavést finanční spoluúčast studentů, ale chceme je podpořit systémem sociálních a prospěchových stipendií, který umožní, aby studenti sociálně slabší a studenti, kteří tvrdě pracují na svém vzdělání, měli usnadněný přístup ke své profesní kariéře," dodává poslankyně a členka Podvýboru pro vědu a vysoké školy Anna Putnová.

David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme