Proti vládním škrtům stávkovalo přes 148 tisíc státních zaměstnanců

Česko dnes zažilo jednu z největších stávek. Proti vládním úsporným opatřením protestovali státní zaměstnanci. Projevilo se to na chodu některých úřadů, škol či kulturních institucí. Podle odborů stávkovalo přes 148 tisíc lidí a dalších 190 tisíc je podpořilo. Na řadě míst zaměstnanci podpořili stávku jen symbolicky. Protest tak život v zemi výrazně neochromil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace nespokojených státních zaměstnanců na Palackého náměstí v Praze (8. prosince 2010)

Demonstrace nespokojených státních zaměstnanců na Palackého náměstí v Praze (8. prosince 2010) | Foto: Tomáš Adamec

Jen minimální dopad měla stávka na hlavní město. Na Palackého náměstí se v Praze sešla asi tisícovka kritiků vládní mzdové politiky. Shromáždění se konala i v dalších 20 velkých městech státu, i tam většinou přišlo jen několik stovek lidí.

Život v Praze stávka nepoznamenala

V Praze zůstala zavřená třeba Národní knihovna, omezeně fungovaly některé soudy a státní zastupitelství. Jak to vypadalo na úřadech, které sídlí v Praze, informoval na Radiožurnálu reportér Petr Sehnoutka.

„Teď jsem právě před budovou úřadu práce pro Prahu 4, kde to i pár minut před koncem úřední doby vypadá jako kterýkoli jiný den. Dnes tady, stejně jako na dalších pobočkách úřadů práce nestávkoval nikdo," přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak stávka poznamenala život v Česku, přiblížila v Ozvěnách dne redaktorka Lenka Jansová.

Podobné to podle něj bylo i na ostatních úřadech práce v hlavním městě. Běžně také fungovaly i finanční úřady, úřady městských částí i magistrátu. Výjimkou byl katastrální úřad pro hlavní město, kde dnes stávkovala zhruba třetina lidí a kvůli tomu byla uzavřená odbavovací hala.

Stávkovalo se i na Moravě a ve Slezsku

V centru Ostravy se sešlo zhruba 300 nespokojených lidí mezi nimi byli zejména učitelé, zaměstnanci justice i filharmonici.

Reportérka Silvie Mikulcová tam mluvila s pracovnicí ústavu sociální péče, která odhaduje, že na výplatách přijdou její kolegyně s delší praxí o 3 až 4 tisíce korun, což by se podle ní mohlo negativně promítnout na kvalitě poskytované péče.

Se stávkujícími se v Ostravě a Opavě setkal také předseda odborového svazu KOVO Josef Středula, který především hodnotil atmosféru mezi lidmi:

Přehrát

00:00 / 00:00

3 ke stávce.mp3

„Ta rozezlenost mezi stávkujícími byla skutečně veliká. Není to jen o mzdách, ale o způsobu řízení, o neochotě s lidmi diskutovat, o naprostém popírání toho, že dělají poctivou práci a to si myslím, že je velmi vážné.“

Podle rektora vysoké školy CEVRO Institut Josefa Šímy vláda v první řadě hasí požár:

„Prozatím vůbec nemluvíme o nějakých zásadních reformních krocích. Vláda zkrátka nemá peníze a horzí ji, že ji ani nikdo nebude chtít půjčit. 10 procent je to nejméně, co vláda může udělat, aby se pokusila předejít rozpočtové krizi v budoucnosti.“

Odbory obviňují ministra práce Jaromíra Drábka, že se snažil zamezit úředníkům stávkovat. Při dnešní demonstraci na pražském Palackého náměstí to potvrdil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ale už včera vydání takového nařízení popřel a nevyloučil, že bude žádat veřejnou omluvu.

Milan Kopp, Silvie Mikulcová, Lenka Jansová, Katarína Brezovská, Jan Richter, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme