Proti způsobu financování vědy, kultury a školství protestovaly stovky lidí

Vědci, umělci i univerzitní pracovníci zaplnili večer Palachovo náměstí v Praze. Demonstrovali proti podle nich nekoncepčnímu financování vědy a kultury českým státem. Protest nazvali "Budoucnost není na prodej".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace vědců a umělců v Praze | Zdroj: ČTK

Setkání zorganizovaly tři iniciativy - "Věda žije", "Za Česko kulturní" a "Petiční výbor za odpovědnou reformu". Vadí jim současné složení a aktivity vládní Rady pro výzkum, experimentální vývoj a inovace. Prý vědu propojuje s byznysem. Uvedené iniciativy svolaly akci i kvůli financování školství.

Podle Martina Krummholze z iniciativy "Věda žije" budou v těchto protestech pokračovat: "Chceme důrazně požádat politickou reprezentaci, aby tyto věci brala vážně, aby si uvědomila úlohu vědy, kultury a vzdělanosti v této společnosti, aby se snažila vyvarovat hazardu, do kterého je ochotná se nyní pustit pod rouškou určitých argumentů, souvisejících se současnou ekonomickou krizí."

Jan Vávra z iniciativy "Za Česko kulturní" vidí jako hlavní problém neplnění koncepce podpory státu současného umění: "Zjišťujeme, že konkrétní kroky v koncepci nejsou splněny. Teď se začíná revidovat, to je sice hezké, ale trošku s křížkem po funuse. Doufáme v to, že i těmito akcemi akcentujeme celou situaci."

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Českého rozhlasu Václava Vařeková v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes o vědecko-kulturní demonstraci v Praze

Václava Marešová, Jan Richter, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme